17. prosince 2008 11:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vasja Bajc: Janda zase poletí

PRAHA Tenhle temperamentní Slovinec s havraními vlasy a uhrančivým pohledem se už nemohl na trápení Jakuba Jandy dívat. V létě se u kávy dohodli, že po čase zase v praxi zavzpomínají na sladké časy, během nichž se stal Janda nejlepším skokanem světa. Vasja Bajc (46), někdejší trenér české reprezentace ve skocích na lyžích, už zase tlačí Jandu ke světové elitě a jeho rukopis začíná být patřičně čitelný.

Kdo vlastně vymyslel, že se k sobě vrátíte? Vy, nebo Janda?
Viděl jsem, že Jakub skáče špatně, a říkal jsem si, že by bylo fajn tomuhle klukovi pomoci. Ztratil už dva roky, a kdyby takhle zakončil i kariéru, po těch jeho skvělých výsledcích, to by bylo fakt smutné. Pozval jsem ho na kávu a zeptal se, jestli bychom to zase po dvou letech třeba nedali dohromady. Vůbec se nerozmýšlel a řekl ano. Já ho ale varoval, že cesta nahoru bude moc těžká. Tím spíš, že naše spolupráce nemůže být stoprocentní. Mám totiž svoji práci u tureckých skokanů.

Jak se vlastně těm vašim Turkům na můstcích daří?
Právě dneska jsme u Bischofshofenu letos poprvé trénovali na sněhu. Starám se o mladé kluky, takže jsme trénovali na třicetimetrovém můstku. Musím se přece dívat na jejich bezpečnost. Premiéra dopadla dobře, nikdo se nezabil ani jsme nikoho nevezli do nemocnice...

Turečtí funkcionáři vám nedělali problémy, když se dozvěděli, že jste se dohodl s Jandou na spolupráci?
Samozřejmě, že o tom hned informace dostali. Zajel jsem proto do Ankary a vše jsme prodiskutovali. Říkal jsem jim, že mi nikdo nemůže zabránit v tom, abych ve volném čase Jakuba trénoval. Pochopili, že i pro turecké skokany je super, když se mohou zblízka dívat na elitního světového skokana. Takže souhlasili, nenastal žádný problém.

Proč Janda poslední dva roky tak špatně skákal?
Ritchie Schallert, který vede váš nároďák, je z rakouské školy a Jandyse začal tlačit do svého systému. Jenže Jakub ve svém věku už může techniku měnit jen velmi těžce.

V jakém stavu jste Jandu převzal?
Byl na tom špatně kondičně. Pracovali jsem na nájezdové pozici, neměl taky ideální kombinézu ani lyže. Proto se trochu trápil s nájezdovou rychlostí. Používal lyže, na které ve druhé letové fázi musel tlačit, což mu moc nesvědčí. Teď dostal nové.

Myslíte si, že se Janda může vrátit na stupně vítězů?
Určitě, zase bude lítat. Musí mu ale trochu přát podmínky.

Nemáte kvůli Jandovi problém se Schallertem?
Myslím, že ne. Sedli jsme si a já mu povídal, že nejdůležitější je, aby Češi uspěli na světovém šampionátu v Liberci. Třeba Rakušané Loitzl či Koch mají také svoje trenéry. Je to docela normální.

Najdete na Lidovky.cz