Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve finále Davisova poháru povede tenisty jako kapitán Šafařík

Davis Cup

  14:20
BĚLEHRAD - Vladimír Šafařík nahradí pro finále Davisova poháru se Srbskem v roli kapitána českého týmu Jaroslava Navrátila, který v Bělehradu chybí kvůli plicní embolii. Poslední krok k obhajobě titulu čeká tenisty od pátku do neděle.

Český daviscupový tým. Zleva Minář, Rosol, Štěpánek, Berdych a Navrátil. foto: ČTK

Navrátil je od středy v prostějovské nemocnici a jako svůj záskok doporučil Šafaříka. Devětačtyřicetiletý Šafařík zná daviscupové prostředí dokonale. Bývalý ligový tenista v mládežnických a dorosteneckých kategoriích je od roku 1999 hlavním organizátorem domácích i zahraničních utkání Davis Cupu i Fed Cupu. "Bylo to úplně jednoduché. Vláďa je u týmu víc jak patnáct let, je zkušený, je výborný angličtinář, zná rozhodčí i ITF a kluci ho respektují. Z toho důvodu to pro mě bylo jediné jméno," uvedl Navrátil na facebooku českých tenistů a týmu vzkázal: "Jsem přesvědčen, že to dobře dopadne a i beze mě tu mísu vyhrajete."

Tenisté se v boji o obhajobu "salátové mísy" opírají o šestého hráče světa Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, kvarteto doplňují Lukáš Rosol a Jan Hájek. Šafaříka za kapitána schválil prezident tenisového svazu Ivo Kaderka a souhlasili také hráči. "Protože bylo třeba rychle vyřešit plnění funkce, úkolů a povinností kapitána a nikdo nechtěl před finále řešit spekulace, vyšel po konzultacích na základě úvahy kapitána a jeho diskusí jako ideální kandidát Vladimír Šafařík, který se hned ujal funkce," řekl mluvčí českého daviscupového týmu Karel Tejkal.

S Šafaříkem probral Navrátil i komunikaci s hráči při zápasech

Současný ředitel České sportovní Šafařík byl v minulosti šéfem tenistů na olympiádě v Barceloně 1992 a ve stejném roce kapitánem Fed Cupu. Poté pracoval do roku 1998 v roli trenéra v slavné akademii Nicka Bollettieriho. Navrátil už telefonicky z nemocnice konzultoval s Šafaříkem, co ho jako kapitána čeká. "Je hodně důležité, aby během přípravy realizační tým šlapal jenom pro hráče, aby se soustředili na vlastní práci směrem k utkání. V tomhle je Láďa zkušenej, kolikrát je během utkání v šatně a bude to bez problémů," řekl Navrátil.

Jaroslav Navrátil a Tomáš Berdych

S Šafaříkem probral Navrátil i komunikaci s hráči při zápasech. Berdych potřebuje klid. "S Tomášem mluvení na lavičce není až tak důležité. On je soustředěný a stačí jen pár postřehů. Radek potřebuje daleko víc komunikace, ale oni si před zápasem řeknou důležité postřehy a Láďa to stoprocentně splní," věřil Navrátil. V roli kapitána ale Šafaříka čekají i jiné než tenisové povinnosti.

Bude muset pronést řeč na závěrečném banketu po finále a měl by pozvat tým na večeři. "Určitě na to nebyl připravený, byl zaskočený, nicméně je to zkušený borec a určitě se s tím vypořádá. Hlavně, ať to utkání pro nás dobře dopadne," řekl Navrátil. Losování pořadí zápasů se uskuteční ve čtvrtek, v pátek jsou na programu úvodní dvouhry, v sobotu čtyřhry a v neděli zbylé dvouhry. Srbskou jedničkou bude druhý hráč světa Novak Djokovič, druhou dvouhru by měl hrát Janko Tipsarevič.

Navrátil se po embolii cítí dobře

Zablokovaná ploténka na dovolené a následná plicní embolie stojí za neúčastí kapitána Jaroslava Navrátila ve finále Davisova poháru. Navrátil leží od středy v nemocnici, kam ho přivezla sanitka. "Už se po trablech cítím lépe a v prostějovské nemocnici dělají vše, abych šel brzy domů," řekl Navrátil v rozhovoru na facebooku daviscupového týmu.

Šestapadesátiletý Navrátil odjel před Davisovým pohárem na dovolenou na Tenerife a na Kanárských ostrovech jeho komplikace začaly. "Nejdříve mě postihla ploténka, musel jsem ležet, protože mi to vystřelovalo do kyčle," vyprávěl Navrátil. Ležel sedm dnů a staral se o něj rovněž fyzioterapeut tenistů Michal Novotný.

Před odletem domů se Navrátilovi udělalo špatně a byl v nemocnici už na Tenerife. Po pětihodinovém letu se jeho stav zhoršil. "Po příjezdu domů jsem měl tep asi sto a tlak 195/135. Záchranka mě odvezla do nemocnice a po vyšetření srdce, echa a sona udělali CT plic a zjistili dvojitou embolii," prozradil Navrátil.

V neděli lékaři rozhodli, že stav Navrátila není natolik dobrý, aby mohl tenisty v Bělehradu proti Srbsku vést. Navrátil je kapitánem týmu od baráže v roce 2006 a došel s ním do finále v roce 2009 a loni k triumfu v pražské O2 areně. S týmem i svým zástupcem pro finále Vladimírem Šafaříkem je Navrátil v telefonickém kontaktu. Pozdrav s přáním brzkého uzdravení mu poslal předseda mezinárodní federace ITF Francesco Ricci Bitti i srbský tým.

Autoři: ,

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat