15. listopadu 2008 16:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ve finále Turnaje mistrů se utkají Djokovič s Davyděnkem

Radost Davyděnka z postupu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Davyděnka z postupu. | foto: ČTK

ŠANGHAJ Novak Djokovič a Nikolaj Davyděnko postoupili poprvé v kariéře do finále Turnaje mistrů a v neděli se v Šanghaji utkají o celkový triumf. Srbský tenista Djokovič se finále dočkal hned při své druhé účasti, Davyděnko startuje na finálovém turnaji sezony počtvrté za sebou.

Třetí hráč světového žebříčku Djokovič porazil v dnešním semifinále debutanta Gillesa Simona z Francie ve třísetové a téměř tříhodinové bitvě.

Simon se dostal na Turnaj mistrů poprvé v kariéře díky odhlášení světové jedničky Rafaela Nadala a už postup do semifinále byl jeho životním úspěchem. Ve skupině porazil Rogera Federera a Radka Štěpánka a dobře začal i dnešní duel.

Po prvním ztraceném setu 4:6 však favorizovaný Djokovič zabral a díky výsledku 6:3 srovnal skóre. Hned v třetím gamu rozhodující sady získal jednadvacetiletý Srb podání o dva roky staršího Francouze a výhodu si držel až do stavu 5:4.

První možnost servírovat na postup do finále nevyužil a Simon srovnal.

Následně však i on ztratil svůj servis a druhou šanci už Djokovič nepustil.

Precizně provedeným zkrácením hry využil hned první mečbol a třetí sadu získal 7:5.

Davyděnko porazil po setech 7:5, 6:2 Brita Andyho Murrayho, jenž možná doplatil na páteční tříhodinovou bitvu s Federerem. Jednadvacetiletý Skot sice v zápase, jenž byl předčasným vrcholem turnaje, obhájce trofeje vyřadil a připsal si třetí výhru v Šanghaji, dnes mu však zřejmě síly chyběly. O šest let staršímu Davyděnkovi podlehl za necelou hodinu a tři čtvrtě.

V Šanghaji bude obhajovat deblové prvenství kanadský tenista Daniel Nestor.

Zatímco loni vyhrál čtyřhru s Markem Knowlesem z Baham, letos se probojoval do finále spolu se Srbem Nenadem Zimonjičem. Jejich finálovými soupeři v neděli budou nejvýše nasazení Bob a Mike Bryanovi z USA, dvojnásobní vítězové turnaje z let 2003 a 2004.

Nestor a Zimonjič v dnešním semifinále přešli hladce ve dvou setech přes uruguaysko-peruánskou dvojici Pablo Cuevas, Luis Horna. Američtí bratři Bryanové pak porazili polský pár Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski dvakrát 6:4.

Výsledky:
Dvouhra - semifinále: Djokovič (Srb.) - Simon (Fr.) 4:6, 6:3, 7:5, Davyděnko (Rus.) - Murray (Brit.) 7:5, 6:2.

Čtyřhra - semifinále: Nestor, Zimonjič (Kan./Srb.) - Cuevas, Horna (Urug./Peru) 6:1, 6:3, B. Bryan, M. Bryan (USA) - Fyrstenberg, Matkowski (Pol.) 6:4, 6:4.