Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ve jménu žlutého dresu! Spojí se na Tour kolumbijské hvězdy?

12. etapa Tour de France foto: Reuters

Sarran - A je to tady zase. Jak už na Tour de France bývá zvykem, s blížícím se závěrečným týdnem se stále hlasitěji mluví o aliancích mezi jednotlivými týmy. Zatímco v minulosti se cyklisté spojovali především proti nadvládě Sky/Ineosu, tentokrát o spolčení uvažují Kolumbijci. Touží překazit cestu za triumfem Primoži Rogličovi.
  11:23

Hned čtyři se nacházejí v elitní desítce. Druhý Egan Bernal, pátý Nairo Quintana, šestý Rigoberto Urán a devátý Miguel Ángel López.

Velmi silná kolumbijská letka. O to silnější, když se spojí. „Všichni jedeme za jiný tým, máme jiné zájmy, ale možná bychom mohli spolupracovat. Koneckonců jsme krajané. Možná je to něco, co se v dalších dnech na Tour může stát,“ připustil za všechny López z Astany. „Já bych proti tomu neměl vůbec nic. Pokud ztratím veškeré šance, i tohle může být alternativa. Bylo by nádherné vidět Kolumbijce zase vítězit na Tour.“

Uvnitř týmu Arkéa-Samsic údajně podobně hovoří i Nairo Quintana.

12. etapa Tour de France
Marc Hirschi ovládl 12. etapu Tour de France

Zato Egan Bernal z Ineosu nesouhlasí. „Není to jednoduché. To, že jsme Kolumbijci, neznamená, že si pomáháme. S Nairem jsem několikrát v minulosti zaútočil, ale když jsme se měli střídat v tahání tempa, nechtěl spolupracovat, proto mi to přijde zvláštní,“ líčí obhájce triumfu.

Na cyklistických Grand Tour se nicméně o aliancích mluví každoročně. Už v roce 2013 spolupracoval Movistar s Albertem Contadorem na sesazení Chrise Frooma.

„Pokusíme se o alianci s Contadorem. Ale je otázka, zda budeme mít dost sil, až se příležitost objeví,“ řekl tehdy bez skrupulí Eusebio Unzue. Dost sil neměli.

O rok později zase sháněl Richie Porte alianci proti Vincenzu Nibalimu, rovněž marně.

A loni pro změnu na Vueltě „spolupracovali“ Valverdeho a Quintanův tým Movistar s Lópezovou Astanou právě proti slovinské dvojici Roglič & Pogačar.

Primož Roglič a Tadej Pogačar. Právě Slovinci jsou trnem v oku kolumbijským vrchařům.

Na Tour by mohlo dojít k něčemu podobnému. Všichni Kolumbijci měli stejný osud. Ve velmi mladém věku museli opustit domovy a z Jižní Ameriky zamířit do Evropy.

Zvykali si na novou kulturu, jiný styl závodění, často i aroganci moci. „Pamatuju si, že na závodě Tour de l’Avenir v roce 2010 jeden francouzský cyklista shodil Jarlinsona Pantana z kola. Tak jsem jel za ním a shodil ho do příkopu,“ líčil Quintana.

Proto často tak moc drží spolu.

A právě Quintana je hlavním kápem téhle skupiny. Dřív byl mužem, který měl jako první Kolumbijec získat v Paříži žlutý dres. Že se to nakonec povedlo Eganu Bernalovi?

„Nevadí. Důležité je, že ten dres získal pro naši zemi,“ líčil spokojeně 30letý cyklista po loňské Tour. Podobně hovořili i Urán s Lópezem.

Nairo Quintana v deváté etapě Tour, za ním Romain Bardet, Rigoberto Uran a Guillaume Martin.

Quintana je vůbec v Kolumbii hvězdou. Angažuje se v politice, pro cyklisty v době karantény vyjednal výjimku, že mohli trénovat.

„Kdyby byl Francouz, Brit nebo Ital a angažoval by se stejně, byl by ještě větší superstar,“ říká novinář Matt Rendell, který kolumbijskou cyklistiku mapuje dvě desetiletí.

Zkusí tentokrát spojit své krajany v honbě za žlutou slávou? „V tuto chvíli jsou Roglič s Pogačarem největšími favority. Ale Tour je dlouhá, stát se může spoustu věcí. Tak uvidíme, jak se to všechno vyvine,“ usmívá se potutelně López.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat