Ve Španělsku vyhrál Webber na Red Bullu, Schumacher dojel čtvrtý

15:43
BARCELONA - Australan Mark Webber z Red Bullu si dojel ve Velké ceně Španělska formule 1 pro letošní premiérové vítězství. Jako první v sezoně dokázal v pátém závodu naplno využít pole position a triumfoval se suverénním náskokem 24 sekund.

Mark Webber se raduje z výhry. foto: Reuters

Za ním dnes na okruhu Catalunya skončil domácí favorit Fernando Alonso s ferrari, kterému pomohla k posunu na druhé místo nehoda Brita Lewise Hamiltona. Exmistrovi světa se v předposledním kole roztrhla pneumatika na levém předním kole a jezdec McLarenu skončil v ochranné bariéře.

VÝSLEDKY

GP ŠPANĚLSKA: 1. Webber (Austr./Red Bull) 1:35:44,101, 2. Alonso (Šp./Ferrari) -24,065, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -51,338, 4. Schumacher (Něm./Mercedes) -1:02,195, 5. Button (Brit./McLaren) -1:03,728, 6. Massa (Braz./Ferrari) -1:05,767, 7. Sutil (Něm./Force India) -1:12,941, 8. Kubica (Pol./Renault) -1:13,677, 9. Barrichello (Braz./Williams), 10. Alguersuari (Šp./Toro Rosso) oba -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Button 70, 2. Alonso 67, 3. Vettel 60, 4. Webber 53, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) 50, 6. Hamilton (Brit./McLaren) 49, 7. Massa 49, 8. Kubica 44, 9. Schumacher 22, 10. Sutil 16.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren 119, 2. Ferrari 116, 3. Red Bull 113, 4. Mercedes 72, 5. Renault 50, 6. Force India 24, 7. Williams 8, 8. Toro Rosso 3.

Třetí byl další jezdec Red Bullu Němec Sebastian Vettel. Čtvrté místo obsadil jeho krajan a sedminásobný mistr světa Michael Schumacher s vozem Mercedes, který dosáhl nejlepšího výsledku po návratu do formule 1. Webber potvrdil pravidlo, že vítěz kvalifikace v Barceloně vyhrává i závod, což platilo už podesáté za sebou.

S Australanem, jenž vybojoval třetí triumf v kariéře, startoval z první řady jeho týmový kolega Vettel, ale po nepovedené zastávce v boxech musel přepustit druhou příčku Hamiltonovi.

Jedenáct kol před cílem navíc vyjel z trati do štěrku, musel měnit pneumatiky a znovu klesl. V závěru šetřil na pokyn týmu brzdy, ale přesto se vrátil na stupně vítězů díky Hamiltonovu defektu.

Jednačtyřicetiletý Schumacher za sebou těsně udržel úřadujícího mistra světa Brita Jensona Buttona, kterému páté místo stačilo k tomu, aby si udržel vedení v šampionátu. Na druhé místo se posunul Alonso, který na něj ztrácí tři body.