Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ve stylu Shakespeara: Konečný přejel Hamleta a vládne Evropě

Sport

  20:33aktualizováno  22:44
PRAHA - Český boxer Lukáš Konečný svou první obhajobu evropského titulu EBU zvládl na jedničku. V bouřící hale Sparty na Podvinném mlýně porazil jasně u všech třech bodových rozhodčích Arménce ve francouzských barvách Hamleta Petrosjana. Nyní má před sebou dvě výzvy: buď další obhajoba v Angličanem Ryanem Rhodesem nebo odveta boje o titul mistra světa s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem.

Konečný. foto: ČTK


Favorizovaný Konečný se měl proti o deset centimetrů vyššímu soupeři s poetickým jménem ze slavné divadelní hry Williama Shakespeara od začátku na pozoru. Snažil se střídat údery na spodek se zásahy hlavy a po úvodním oťukávání si držel mírnou převahu. Petrosjan však potvrzoval, že je kvalitním protivníkem. "Jako obvykle jsem se pomalu rozjížděl," přiznal po duelu Konečný.

Ve třetím kole se Armén žijící ve Francii ocitl na zemi, ovšem ne po úderu aktivnějšího soka, ale protože uklouzl. Ústecký boxer musel v solidně téměř zaplněné hale Sparty Petrosjana prakticky neustále "nahánět" po ringu, přesto byl stále aktivnější. "Vnutil jsem mu svůj styl, ale i tak to bylo strašně těžké," řekl Konečný k průběhu zápasu.

Konečný - Petrosjan.

Údery Petrosjana totiž většinou končily v připraveném krytu, arménský boxer však zároveň dokázal odolávat i atakům Konečného. "Odešla mi moje největší zbraň. Na začátku jsem mu dal pár úderů na žebra, ale pak už to nějak nešlo. Dobře si je kryl," vysvětlil český bijec, proč tentokrát nedostál své přezdívce chirurg.

Na Konečném bylo vidět, že chce zápas ukončit předčasně, v 9. kole zasypal Patrosjana sérií úderů, knockoutovat jej ale nedokázal. "Nešlo to. Moc jsem chtěl, diváci byli úžasní, ale držel," přiznal po úspěšné obhajobě Konečný. Ten nakonec přesto výrazně zvítězil na body - 118:110, 119:109, 119:109.

"Chtěl jsem vyhrát všechna kola, nedá se nic dělat. Teď si konečně užiju svátky a pak budu čekat, co dál. Kdyby vyšla odveta s Dzinzirukem, klidně se vzdát i evropského pásu. Pokud ne, čeká mě nejspíše Rhodes," dodal na závěr Konečný, který oslavil 46. vítězství v profesionálním ringu se svou dcerou. Petrosjan prohrál při 36. zápase posedmé a na hamletovskou otázku "Být či nebýt" si tentokrát musel odpovědět: "Být bit a nebýt šampionem."

Lukáš Konečný se svojí dcerou.

V druhém titulovém zápase večera porazil Karama Nyilawila z Tanzánie na body Albánce Kreshnika Qatoa a připravil jej o pás šampiona organizace WBF ve střední váhové kategorii. Paradoxem zápasu byl fakt, že Afričan přiletěl do Prahy jen s jedním kufrem a bez trenérů.

Do zápasu si jednoho půjčil od pořádající německé stáje SES, včetně jednoho ringového pomocníka, a již v jedenáct hodin večer i s kufrem opět mířil na letiště. Naštěstí se mu pás do zavazadla vešel.

Úspěšný debut v profiringu zažil na galavečeru devětatřicetiletý Ludovít Plachetka. Účastník olympijských her v Atlantě, který strávil devět let ve vězení za vraždu matky své družky, porazil Josefa Obesla na body.

Lukáš Konečný s pásem mistra Evropy.

"Nebyl to nejlepší výkon, musím se ještě zlepšovat. S výhrou jsem spokojený," řekl Plachetka, jenž má za sebou více než 300 zápasů mezi amatéry. "Uvidím, jak dlouho budu boxovat mezi profesionály. Zatím ale chci dlouho pokračovat. Kdybych ale začal prohrávat, tak klidně skončím," dodal Plachetka.

V závěrečném duelu celého večera si pak Ondřej Pála poradil technickým k.o. ve třetím kole s Turkem Erginem Solmazem. Obrovitý Solmaz byl během zápasu třikrát počítán a nakonec duel ringový sudí v závěru třetího kola předčasně ukončil.

I přes mírné rozpaky to však nemohlo sebrat fanouškům v hale a ani Ondřeji Pálovi úsměv ze rtů. Nejlepší česká těžká váha si připsala osmadvacátý triumf v profesionálním ringu. Ostatně porážka se snad ani čekat nedala. Pála totiž poslední dva týdny trénoval na kempu šampiona Vladimira Klička. To se pak vítězí tak trochu samo...

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!