22. června 2019 18:40, aktualizováno  19:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ve věku 90 let zemřel bývalý skokan na lyžích Remsa, stál za úspěchy Jiřího Rašky

Zdeněk Remsa (vpravo) s Jiřím Raškou na zlaté olympiádě v Grenoblu 1968 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Remsa (vpravo) s Jiřím Raškou na zlaté olympiádě v Grenoblu 1968 | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 90 let v sobotu zemřel Zdeněk Remsa, bývalý skokan na lyžích a později úspěšný trenér. Ve slavné skokanské partě, známé jako Remsa Boys, patřil mezi jeho svěřence i olympijský vítěz Jiří Raška. Informaci o Remsově úmrtí sdělil médiím Jan Baier, místopředseda skokanského úseku lyžařského svazu.

Remsa byl nejprve výborným závodníkem. Startoval na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948 a na Turné čtyř můstků v roce 1957 skončil desátý. V roce 1960 nastoupil do Dukly Liberec jako trenér a jeho metody přinesly velké úspěchy.

Trenér Zdeněk Remsa (vlevo), cenu mu předal bývalý kolega Rudolf Höhnl.

Trenér Zdeněk Remsa (vlevo), cenu mu předal bývalý kolega Rudolf Höhnl.

Zdeněk Remsa na archivní fotografii z roku 1947.

Zdeněk Remsa na archivní fotografii z roku 1947.

Pod jeho vedením překonal Dalibor Motejlek světový rekord v letech skokem dlouhým 142 metrů a Raška slavil senzační zlato na středním můstku na hrách v Grenoblu, kde v roce 1968 vybojoval také stříbro. „Byli jsme skvělá parta. V té době jsme předběhli svět v kondiční přípravě. Navíc u nás už tehdy byly můstky s umělou hmotou. Trénovat jsme tak mohli i v létě,“ řekl před časem Raška.

Později Remsa působil ve Slovinsku, kde jeho rukama prošel i vítěz Světového poháru Primož Peterka. Jako sedmdesátiletý se věnoval mládeži v Lomnici nad Popelkou, kde trénoval i současnou českou jedničku Romana Koudelku.

Zpráva o Remsově úmrtí se mezi skokany dostala v době konání turné žáků v Beskydech, které vyvrcholí v neděli. „Je to symbolické pro jeho život, který zasvětil skokům na lyžích. Vzdáme mu hold na můstcích,“ řekl Baier.

ČTK