Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Věčně nedochvilný Coleman. Americký sprinter zmeškal tři dopingové kontroly, přijde o Tokio?

Coleman opět mešká dopingové kontroly. Přijde o Tokio? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Coleman opět mešká dopingové kontroly. Přijde o Tokio? | foto: Reuters

Praha Už loni měl stejný problém a hrozil mu dvouletý zákaz startů. Christian Coleman se mu těsně vyhnul a v Dauhá se pak stal mistrem světa na stovce. Nyní stejnému problému čelí znovu. Vynechal tři dopingové zkoušky, za což má aktuálně provizorně zastavenou činnost. Pokud se obvinění prokážou, může Američan přijít i o olympiádu v Tokiu.

O ničem jiném se asi loni před světovým šampionátem v katarském Dauhá nemluvilo víc.

Bude Christian Coleman startovat, nebo nebude?

Všude se řešila jeho kauza, kdy za poslední rok vynechal tři dopingové zkoušky. To v normálním světě znamená roční nebo dvouletý distanc.

Coleman ale nežije v normálním světě.

První zkoušku vynechal 6. června 2018, druhou 16. ledna 2019 a třetí 26. dubna 2019. Takhle interpretováno nebylo co řešit.

Přesto se Coleman úspěšně obhájil. Díky mezeře v pravidlech mohl být jeho první test datován do prvního dne daného čtvrtletí – tedy 1. dubna.

A v takovém případě se testy neodehrály v jednom roce.

Jen procedurální chyba a skulina v pravidlech napomohly k antedatování jednoho testu a k tomu, že nebyl potrestán.

Budoucnost světového sprintu: Christian Coleman.
Christian Coleman ovládl sprint na 100 metrů a je nejrychlejším hráčem planety.

Současná zpráva, že vynechal další dopingovou zkoušku loni v prosinci, ale vrhá na všechno jiný pohled.

„AIU potvrzuje provizorní suspendaci Christiana Colemana kvůli porušení antidopingových pravidel,“ píše se v prohlášení Jednotky pro bezúhonnost atletiky.

Bylo 9. prosince 19:15 hodin večer, když k jeho domu v Lexingtonu dorazil antidopignový komisař.

Tedy nejspíš dorazil, alespoň podle Colemana.

Ten na svém Twitteru osočuje komisaře, že prosincový test byl jen úmyslným pokusem chytit ho.

„Chtěli mě načapat, jak zmeškám test. Neříkejte mi, že jsem nebyl doma, když jste se ke mně doslova vplížili! Zaparkovali jste před branou, na kameře není nikdo, kdo by šel k mému domu,“ napsal na Twitter naštvaný Američan.

Sám byl údajně nakupovat vánoční dárky v nedalekém obchodním domě, což prý může dokázat účtenkami a bankovními výpisy.

„Byl jsem připravený nechat se testovat, byl jsem kousek od baráku. Mohl jsem přijet, vykonat test a bylo by hotovo. Nikdo mi ale nedal vědět, nikdo nezavolal. O tom, že u mě byli komisaři, jsem se dozvěděl až o den později, kdy mi přišla informace o zmeškaném testu. Vůbec jsem netušil, že se mně někdo pokoušel testovat,“ uvedl.

Podle zprávy, kterou Coleman přiložil ke svému příspěvku, pracovník antidopingové agentury bušil na dveře každých 10 minut v hodinovém intervalu.

Ani to prý není pravda.

„Koupil jsem dárky, koupil jsem si něco k jídlu a jel jsem domů. Byl jsem tam ještě dříve, než vypršela hodina, ve kterou jsem se měl hlásit,“ popsal.

Komisař podle zprávy údajně mačkal i zvonek vedle Colemanových dveří, ale nic neslyšel. Je také pravdou, že se se sprinterem nepokusil spojit telefonicky, což bývá běžná praxe.

„Přitom do té doby mě POKAŽDÉ kontaktovali přes telefon, když přišli dělat dopingový test. Pokaždé. Netuším, proč to teď udělali jinak, zvlášť v momentě, kdy neslyšeli jakýkoliv zvonek,“ líčí 24letý atlet.

O dva dny později přišli komisaři znovu, tentokrát telefonovali a test normálně proběhl.

„A od té doby jsem byl testován ještě několikrát, a to i v době karantény,“ prohlásil mistr světa ze stovky. „Ale na tom pochopitelně nezáleží. Stejn joshua ě jako na tom, že jsem nikdy nebral žádnou zakázanou látku.“

A pokračoval: „Nemám co skrývat, ale musím ukázat, že jsem nedostal ani šanci. Podporuju USADA, WADA, AIU, chci, aby byli sportovci čistí, aby závody byly spravedlivé. Ale tohle se musí změnit. Tenhle proces mi způsobil mnoho stresu, záchvatů paniky, úzkosti. Raději bych jen zvedl telefon, přijel a vykonal test.“

Pekelně rychlý americký chlapec Christian Coleman.

Pekelně rychlý americký chlapec Christian Coleman.

Světová antidopingová agentura má jasná pravidla. Pokud profesionální sportovec vynechá tři testy, případně nedodá včas papírování – a to vše během 12 měsíců, hrozí mu až dvouletý distanc.

V případě polehčujících okolností je možné trest snížit na jeden rok.

Colemanova nedávná historie ale polehčujícím okolnostem příliš nenahrává. Spíše to vypadá, že Američan bude čelit tvrdší variantě. 

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...