4. prosince 2015 13:53, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Utiší Froome kritiky? Testy potvrdily, že cyklista dosahuje hranic lidských možností

Chris Froome na Tour de France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Froome na Tour de France | foto: ČTK/AP

LONDÝN  Cyklistické výkony Chrise Frooma se mnohým divákům i odborníkům zdají podezřelé. Není možné, aby čistý sportovec po 150 kilometrech drsné etapy v posledním stoupání nasadil a „o parník“ všem ujel - to bylo motto Froomových kritiků nejen během letošní Tour de France, kde Brit kraloval. V pátek zveřejněná data z nezávislých testů však hovoří ve Froomův prospěch.

Závěry rozsáhlé analýzy zveřejnil v pátek časopis Esquire. „Vím, čím jsem si musel projít, abych dosáhl svých úspěchů. Nepodváděl jsem a nebral žádnou substanci, která třeba teprv bude objevena v budoucnosti. Výsledky těchto testů obstojí i za 15 let a lidé uvidí, že Froome neměl žádné tajemství,“ okomentoval vyšetření svého těla britský cyklista.

Co tedy z nezávislé analýzy vyplývá? Největší Froomovou zbraní proti nařčení z dopingu jsou výsledky zátěžového VO2max testu, tedy testu maximální spotřeby kyslíku při vytrvalostní zátěži. Aerobní kapacita organismu (uváděná v jednotce mililitry kyslíku na kilogram váhy/minutu) je základním ukazatelem vytrvalostních schopností a Froome nejen vědcům v Londýně ukázal, že je mezi sportovci výjimečný.

Chris Froome během 11. etapy Tour de France.
Chris Froome na Tour de France.

U běžných výborně trénovaných sportovců se výsledek VO2max testu pohybuje mezi 50-60 ml/kg/min, Froome na trenažéru dosáhl podle informací Esquiru hodnoty 84,6 ml/kg/min. „Při hmotnosti 67 kg, jakou měl při letošní Tour, by to bylo dokonce 88,2 ml/kg/min, protože hmotnost hraje ve výpočtu roli,“ řekl vědec Phillip Bell, který na testy dohlížel.

Test ve stylu „jeď, dokud nepadneš“

Po brutální jízdě na trenažéru, jehož sklon a tedy náročnost se neustále zvyšuje a při němž musí sportovec se skřipcem na nose dýchat pouze ústy do velké trubice, zůstali prý přítomní lékaři v úžasu. „Jel mimo tabulky... něco takového jsme tady ještě neviděli,“ hlesl Phillip Bell. „Já i ostatní vědci věříme, že Froome se blíží absolutnímu limitu lidského těla,“ dodal.

Je nutné připomenout, že test VO2max nemá pro cyklisty stoprocentní vypovídací hodnotu. Jak připomíná Phillip Bell, někteří nejsou schopni v laboratorních podmínkách předvést své maximum. Sám Froome poznamenal: „Je to něco jiného, než když jste v kopci na pokraji sil a okolo vás prosviští dravý Kolumbijec,“ řekl s odkazem na Naira Quintanu, který Britovi v závěru letošní Tour pořádně zatápěl.

Nejlépe trénovaní sportovci:

Froomem dosažený výsledek z VO2 max testu (84,6 mil/kg/min) je mimořádná, ale nikoliv nejvyšší, kterou se sportovci prezentovali. Mezi cyklisty se dostali výše například Miguel Indurain (88) či Greg LeMond (92,5). Legendární běžec na lyžích Björn Dählie dosáhl údajně hodnoty 96. A neoficiálním rekordmanem je teprve jednadvacetiletý norský cyklista Oskar Svendsen, jemuž v 18 letech naměřili dokonce 97,5.

Zdroj: ČTK

„Rád si VO2max test dám znovu. Byl jsem unavený, normálně bych jel lépe,“ řekl Froome, o jehož mimořádných schopnostech i přes odlišnosti od cyklistického závodu (v laboratoři například testovaný cyklista nesmí vstát ze sedla) test napovídá hodně.

Zajímavé jsou také nově zveřejněné údaje o Froomově hmotnosti. Esquire uvádí, že Froomova váha změřená v srpnu v Londýně byla 69,9 kg, z čehož 61,5 kg je tělesné hmoty a 6,7 kg, čili zhruba deset procent, tvoří tuk. Překvapivé číslo vzhledem k tomu, že u vrcholových cyklistů je podle Esquiru obvyklé mít jen 4-5 procent tělesného tuku. Že by onen Froomův „skrytý zdroj energie“, po němž pátrali novináři během Tour? „Nejsem tak hubený, jak vypadají mé ruce a nohy,“ poznamenal lakonicky Froome.

Cyklistika je důvěryhodnější než za Armstronga, věří Froome

Podle serveru Guardian byl iniciátorem testování v laboratořích sám Froome, jehož cílem je kromě očištění vlastní osoby dokázat, že cyklistický sport v „postarmstrongovské éře“ je jiný, lepší, důvěryhodnější. A vypadá to, že se mu jeho záměr - alespoň částečně - začíná dařit. Jak upozorňuje Guardian, z analýzy nevyplývají z dlouhodobého hlediska velké výkyvy výkonnosti, které by mohly být indikátorem dopingu.

Právě k sedminásobnému vítězi Tour de Franci Lanci Armstrongovi, který byl zbaven všech svých titulů kvůli přiznání z užívání krevního dopingu, byl Froome v médiích během letošního ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu přirovnáván.

„Fenomenální výkony Chrise Frooma jsou obklopeny otazníky“ (deník Le Figaro) či „Froome jede na jiné planetě“ (parafráze bývalého cyklisty Laurenta Jalaberta na titulek popisující v roce 1999 jízdu nadopovaného Armstronga), to jsou jen některé odezvy na Froomovy udivující výkony. Komentátor a cyklistický odborník Antoine Vayer šel ještě dál a zpochybňoval dokonce regulérnost Froomovy výstroje.

Právě jedna Vayerova věta stála na začátku Froomova plánu na sebeočištění: „Je velkou výzvou podrobit konečně Froomovy „výjimečné“ schopnosti testům v laboratorních podmínkách,“ řekl Vayer a vznesl domněnku, že Froomovi pomáhá motorek zabudovaný v bicyklu.

Došlo tedy, jak si novinář přál, na nezávislé testy. Ty probíhaly v srpnu (video z laboratoře ZDE), tedy necelý měsíc po skončení Tour de France, v londýnských sportovních laboratořích farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline (GSK) a kromě Esquiru byly nyní výsledky postoupeny i vědeckým časopisům. „Čtenáři zjistí, že neskutečné se stalo skutečným,“ věří manažer britského týmu SKY, za nějž kromě Frooma nastupuje i český cyklista Leopold König.

Wiggins: Kritiky to neumlčí

Čerstvě zveřejněné výsledky nezávislé analýzy by měly Froomovi pomoci od nenávisti, která se na něj sypala ze všech stran zejména během letošní Tour de France. Někteří fanoušci zhnusení údajným dopováním dokonce na jezdce stáje Sky plivali a lili mu na hlavu moč, transparenty zpochybňující Froomovu čistotu byly k vidění na každém kroku.

„Tato data kritiky neuspokojí,“ myslí si ale Sir Bradley Wiggins, britský vítěz Tour 2012, jenž musel podobným obviněním čelit během úspěšné kariéry nespočetněkrát. Wigginsova slova potrzuje i komentář zmíněného novináře a bývalého spolupracovníka stáje Festina (paradoxně usvědčené z dopingu) Antoinea Vayera: „Výsledky testů jsem viděl. Není jich mnoho a jsou nejasné. Měl přijet do mé laboratoře,“

„Cesta k očistě našeho sportu bude ještě dlouhá a těžká,“ připustil Wiggins, „ale Chris Froome teď udělal to nejlepší, co mohl. Klobouk dolů,“ zhodnotil krok svého nástupce na britském cyklistickém trůnu Wiggins.

Froomův výkon? 525 wattů

Laboratoř zveřejnila i další data. Froome je například schopen šlapáním do pedálů vyprodukovat energii až 525 wattů, přičemž velmi vysoký výkon 419 wattů zvládne udržet i třeba po dobu 20 až 40 minut. Daná čísla mohou být vysvětlením, proč Froome exceluje nejen při stoupáních na Tour, ale dokáže zároveň vyvinout mimořádnou rychlost, když je potřeba.

Zdroj: ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz