Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vedení světového juda sebralo turnaje SAE a Tunisku. Zřejmě kvůli Izraeli

Zlatý medailista judoka Tal Flicker stojí na stupních vítězů na Judo Grand Slam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý medailista judoka Tal Flicker stojí na stupních vítězů na Judo Grand Slam... | foto: ifj.org

Mezinárodní judistická federace zrušila Spojeným arabským emirátům a Tunisku dvě mistrovství. Obě země odmítly zajistit rovné podmínky všem sportovním týmům. Izraelcům nedovolily účastnit se s jejich vlajkou a hymnou.

Mezinárodní judistická federace (IJF) sice výslovně nezmiňuje ve svém rozhodnutí Izrael, dává však přiomenout minulý rok, kdy právě reprezentace Izraele byla nucena na svých kimonech místo národního znaku závodit pod hlavičkou IJF, navíc byla Izraelcům odepřena možnost vyslechnout svoji hymnu.

„Požadavek objevit se bez národních symbolů je přímo proti pravidlům mezinárodního sportu. Vždyť jeho hlavním cílem je oddělit politiku od sportu,“ stěžovala si Miri Regevová, tehdejší izraelská ministryně kultury a sportu.

„Po důkladné analýze událostí z minulosti, které se týkaly odmítnutí účasti všech federací pod hlavičkou IFJ za stejných podmínek, tedy se svými národními znaky a hymnou. IFJ tedy žádá Spojené arabské emiráty a Tuinsko, aby jejich vlády podepsaly záruční list, že všechny členské státy budou mít právo účastnit se šampionátu za stejných podmínek,“ stojí v oficiálním prohlášení IFJ.

Vzhledem k tomu, že zatím žádná taková záruka nevznikla, budou všechny turnaje v Tunisku a Spojených arabských emirátech zrušeny, dokud se obě země nezaručí za rovnou účast všech účastníků.

„Uvědomujeme si, že vzniklá situace je způsobena komplikovaným politicko-historickým kontextem, ale pevně věříme, že politika by neměla mít zásadní vliv do sportu. Ten by měl být odrazem lidského respektu, pochopení a vzájemné spolupráce,“ dodala judistická organizace.

Minulý ročník tuto nepříjemnou situaci nabídl. Vítěz jedné z váhových kategorií Izraelec Tal Flicker zpíval při medailovém ceremoniálu izraelskou hymnu (zvanou Ha-Tikva). Izraelskému zápasníkovi však místo toho hrála hymna judistické federace.

To však nebylo jedinou negativní kaňkou tohoto šampionátu.

Dva judisté ze Spojených arabských emirátů a Maroka totiž v duelech proti izraelským protivníkům jim odmítli podat ruce.

Nedostatek rovného zacházení s Izraelci na letošním Grand Slamu v Abu Dhabi registruje i federace Izraelců. Ti věří, že izraelským judistům bude nakonec dovoleno zobrazování národních symbolů.

„Mohu potvrdit, že mi IJF přislíbila, že bude dělat vše proto, aby se situace z tohoto roku již neopakovala v tom dalším,“ říká Moshe Ponte, jenž je zastupitelem izraelských judistů.

První krok se IJF povedl. Poté co odmítnula marocká judistická asociace poskytnout Izraelcům víza a zobrazování symbolů na turnaji v Maroku, se IJF proti jednání Maročanů ohradila a Izraelcům zajistila povolení víz a zobrazování národních symbolů.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!