18. dubna 2010 15:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká cena Japonska silničních motocyklů se příští víkend nepojede

Lukáš Pešek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Pešek. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Londýn Kvůli omezení letecké dopravy způsobené sopečným popelem z islandského vulkánu Eyjafjallajökull se příští týden neuskuteční Velká cena Japonska silničních motocyklů.

 Agentuře Reuters to dnes řekli představitelé okruhu v Motegi.

"Dostali jsme potvrzení, že závod je odložen," uvedl Kazunari Kinebuči. O náhradním termínu by měla Mezinárodní motocyklová federace (FIM) informovat v pondělí. Podle severu Motorcyclenews.com by se měl původně druhý díl mistrovství světa odjet až v závěru sezony 3. října mezi Velkými cenami Malajsie a Austrálie.

Oblak ovlivnil řadu sportů

Závod formule 1, mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice, turnaj první divize hokejového mistrovství světa i zápasy fotbalové ligy v Německu ovlivňuje sopečný popel. Kvůli erupci vulkánu na Islandu je ochromena letecká doprava na severu Evropy, což se sportu hodně dotýká.

Z českých sportovců komplikuje popílek cestu badmintonistů z mistrovství světa v Manchesteru. "Singlisté vyrazili vlakem směr Londýn a věří, že se dostanou do autobusu," uvedl šéf svazu Zdeněk Musil na webu.

V neděli večer mají do Itálie odletět na Fed Cup české tenistky, ale nakonec tam zamíří po zemi.

Kvůli hrozícímu pozdnímu příjezdu některých účastníků začne příští týden o den později mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice. Soutěže v Birminghamu budou místo ve středu zahájeny ve čtvrtek.

V Německu také mění letenky za lístky na vlak, což učinili fotbalisté Mohuče pro cestu do Hamburku. Podobně řešili situaci v Hertě Berlín, aby se dostali do Frankfurtu. "Nechceme pořád řešit, jestli letadlo poletí nebo ne," řekl Peter Bohmbach, mluvčí Herthy, za kterou chytá český brankář Jaroslav Drobný a v obraně hraje Roman Hubník.

Ve francouzské lize je ohrožen zápas Boulogne-sur-Mer, protože není jisté, že se soupeř z Marseille do města dostane. Zápas ale zatím odvolán není a vedení soutěže se rozhodne na poslední chvíli.

Po odvolání závodů všech tříd v Motegi bude šampionát i s českými účastníky Jakubem Kornfeilem, Lukášem Peškem a Karlem Abrahamem pokračovat 2. května v Jerezu. Delší pauza může přijít vhod vítězi úvodní Grand Prix Kataru Italovi Valentinu Rossimu, jenž se ve čtvrtek lehce zranil při tréninku na motokrosovém stroji. Jeho start v Japonsku nicméně neměl být ohrožen.

Většina týmů sice poslala letecky do Japonska materiál minulý týden přímo z Kataru, sopečný mrak znemožňující vzdušný provoz nad severní a střední Evropou však "uvěznil" na starém kontinentu velkou část lidí.

Opačný problém nyní řeší kolotoč formule 1, který nemá jak se dostat po dnešní Velké ceně Číny ze Šanghaje do Evropy, kde má většina týmů své základny. "Bude to výzva, ale nějaký způsob najdeme, i kdyby to měla být Transsibiřská magistrála," zmínil se šéf McLarenu Martin Whitmarsh o legendární 9288 km dlouhé železniční trati z Vladivostoku do Moskvy.

Ačkoli týmy se chytaly před další Velkou cenou na svých vozech pracovat, čas je zase tolik netlačí, protože se v Barceloně jede až za tři týdny.

"Odvezeme veškerý náklad ještě dnes na letiště a budeme doufat, že se do týdne odsud dostane. Pokud ne, budeme přemýšlet o tom, že ho přepravíme rovnou do Barcelony. Stejně nevím, proč kolem toho všichni tolik vyšilují, stejně s tím nemůžeme nic dělat," řekl flegmaticky manažer dopravy F1 Alan Woollard, jenž má přepravu 700 tun materiálu včetně vozů na starosti.

ČTK