Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká chyba biatlonisty. Zmatený Graf namířil zbraň proti sobě

Sport

  16:00
OBERHOF (Německo) - Německý biatlonista Florian Graf se během sobotního závodu Světového poháru v Oberhofu dopustil velké chyby. Na střelnici zazmatkoval, obrátil hlaveň proti sobě a vyděsil televizní diváky. "Měl jsem na hlavni kapky vody a neviděl jsem vůbec nic," vysvětlil čtyřiadvacetiletý Graf, mistr Evropy ve štafetě.

Německý biatlonista Florian Graf foto: Reuters

V tu chvíli sice neměl prst na spoušti, ale kdyby zbraň náhodou vystřelila, byl by teď s největší pravděpodobností mrtvý. To se naštěstí nestalo a Němec doběhl se dvěma střeleckými chybami do cíle jako třicátý.  "Je to moje chyba, v té rychlosti jsem to udělal automaticky, bylo to tak trochu zatmění," kál se Graf později. "Je mi to strašně líto," dodal.

To mu však nebylo nic platné a vedení závodu jej dodatečně diskvalifikovalo s tím, že mu zakázalo start i v nedělním závodě. "Tady neexistuje slitování," prohlásil někdejší závodník a nyní televizní expert Sven Fischer. "Protože jakmile zamíříte nikoli na terče, ale na číkoli tělo, je to jasná diskvalifikace," připomněl. K dosud poslednímu významnému porušení pravidel bezpečnosti došlo v roce 2009 na mistrovství světa v Jižní Koreji.

Němka omylem prostřelila dvě sádrokartonové stěny

"Tam se provinila Němka Andrea Henkelová, když před stíhacím závodem v místnosti pro simulování střelby měla nevědomky v komoře náboj, kterým prostřelila dvě sádrokartonové stěny. Naštěstí tam nikdo nebyl, ale Henkelovou diskvalifikovali. Což ji muselo mrzet, protože do stíhacího závodu by po sprintu vyrážela ze šestého místa," líčí biatlonový expert Tomáš Herman.

K porušení pravidel dochází, jednotlivé případy ale vyvolávají spíše úsměv. Samozřejmě ne ve tvářích samotných závodníků. "Rovněž v Oberhofu před několika lety snad poprvé v kariéře vedla Běloruska Darja Domračevová , pozdější medailistka z mistrovství světa a olympiády ve Vancouveru. Jenže se spletla a na položce pro střelbu vleže střílela vestoje, takže měla po závodě," přibližuje Herman.

Chyby, jež vedly k diskvalifikaci, se nevyhnuly ani českým závodníkům. A do třetice Oberhof. "V závodě Světového poháru před dvanácti lety tam Zdeněk Vítek střílel na třetím místě," vzpomíná Herman. "Jenže do jeho terče se trefil "soused" Sergej Rožkov z Ruska. Zdeněk v závodě pokračoval, ale byl diskvalifikovaný, protože nevystřílel všechny svoje náboje, takže potom ohrožoval bezpečnost všech kolem sebe. Ale to už jde spíše o nepozornosti, Grafův případ je opravdu ojedinělý..."

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...