Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká pardubická: Chybět bude nesmrtelný Váňa. Smolař Stromský se znovu pokusí vzepřít osudu

Sport

  14:30
Pardubice - Nedělní odpoledne zpestří 126. ročník Velké pardubické. Na start steeplechase dlouhé 6900 metrů se postaví jen patnáct koní, chybět budou rekordman v počtu výher Josef Váňa starší, ale i zahraniční kůň či žokej. Dostih odstartuje v 16:40, na trati je 31 překážek včetně Taxisova příkopu.

UŽ JEN KOUSEK. Marek Stromský těsně před cílem. foto:  David Neff, MAFRA

Podle prognóz má být dostih vyrovnaný, ale největším sázkovým favoritem je devítiletý tmavý hnědák Charme Look. V jeho sedle bude trojnásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek, favoritem je s kurzem 3:1. O triumf by s ním měli bojovat Rabbit Well s Josefem Váňou mladším a Zarif s Josefem Bartošem.

Ať tak či onak, 126. ročník nejtěžšího kontinentálního překážkového dostihu Evropy pozná nového šampiona. Vítězní koně z minulých ročníků jsou už v dostihovém důchodu, případně letos nestartují (loňský vítěz Ribelino není zdravotně zcela v pořádku).

„V tomhle ročníku jsou si všichni soupeři rovni. Při tom malém počtu startujících bude Pardubická dost vyrovnaná,“ řekl Váňa starší, osminásobný vítěz Velké pardubické a trenér Rabbit Wella a Zarifa. Sám o startu v sedle také uvažoval, ale usoudil, že Rabbit Hawk Wing ještě není po skokanské stránce připraven. Chtěl by s ním jet za rok.

Josef Vana.

Navzdory nepřízni osudu. Bojovník Stromský se na start opět postaví s Nikasem

Na rozdíl od Váni staršího přes všechny peripetie na startu nakonec nebude chybět Marek Stromský. Žokej-smolař, jak by se mu mohlo přezdívat, sice v lednu oznámil konec sportovní kariéry, své rozhodnutí však vzápětí přehodnotil.

I kdyby se ale tak nestalo, nemohl by se mu nikdo divit. Stromský sice už dvakrát projel cílem prestižního dostihu jako první, o triumfy ale jak v roce 2008, tak loni přišel. Naposledy za nezdarem stál pozitivní dopingový nález koně Nikase. „Už nemám žádnou motivaci, nemá smysl pokračovat,“ řekl zdrcený Stromský v lednu, kdy o svou trofej definitivně přišel.

Střih. Je devátého října a Marek Stromský se počtrnácté v kariéře staví na start Velké Pardubické. Už tolikrát zlomený, a přece se rozhodl znovu bojovat. Jeho bičík bude znovu dirigovat dopingového nešťastníka Nikase. Jak si povede tentokrát?

NEUSTÁL TO. Žokej Sertash Ferhanov „visí“ na Danonovi.
OŠKLIVÝ PÁD. Závod nedokončila polovina jezdců.
Autoři: ,