Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetímu Váňovi rekord utekl, Velkou pardubickou ovládl Faltejsek

Sport

  16:42aktualizováno  19:34
PARDUBICE/PRAHA - Desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem suverénně vyhrála 122. ročník Velké pardubické steeplechase. Druhý byl s velkou ztrátou 16 délek Ronino s Jiřím Kouskem, obhájce prvenství Tiumen s osminásobným vítězem slavného dostihu Josefem Váňou doběhl na třetím místě.

122. ročník Velké pardubické vyhrála desetiletá klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem foto: ČTK

OHLASY

Hnědák Tiumen, který útočil na čtvrté vítězství za sebou, byl s kurzem 2:1 největším favoritem, ale stejně jako všichni další soupeři nedokázal čelit vynikajícímu výkonu vítězné klisny ze stáje DS Pegas. Faltejsek ji držel od počátku v čele dostihu, postupně zvyšoval náskok a v cílové rovině už o jejich triumfu nebylo nejmenších pochyb.

Orphee des Blins přitom patřila s vysokým kurzem 55:1 mezi outsidery. Polokrevník ve Velké pardubické zvítězil po šestnácti letech, naposledy to dokázal Cipísek v roce 1996.

Výsledky 122. ročníku Velké pardubické

  • Překážkový dostih na 6900 metrů, dotace 4,8 milionu korun: 1. Orphee des Blins (ž. Faltejsek, tr. Wroblewski, majitel DS Pegas), 2. Ronino (ž. Kousek), 3. Tiumen (ž. Váňa st.), 4. Maljimar (ž. Reveley), 5. Valldemoso (ž. Andrés), 6. Uncle Junior (ž. Mullins). Výrok: zadrženě 16 - 12 - 12. Čas: 9:13,39. Do cíle dojelo 15 z 23 koní.
  • Rámcové dostihy: I.: Damietta (Rigo) - Reaper - Vivienne of Gracie, II.: Čáriray (Tůma) - Taro - Camilleri, III.: Ohio (Sovka) - Saluti - Hegnus, IV.: Sheron (ž. Faltejsek) - Zarif - Status Quo, V.: O´Key (ž. Bartoš) - Borderland - Terebesz, VI.: Cherwick (ž. Myška) - Sešlost - Speranza, VII.: Gejzír (ž. Boyer) - Khalshani - Alanbrooke.

"Výhra ve Velké pardubické je pro nás Čechy nejvíc, to se nedá srovnat, to je za všechny Zlaté poháry. To je úžasné!" řekl Faltejsek v cíli, kterým proběhl v euforii vestoje. "Možná mi to dojde až za měsíc, tohle je na mě moc," zářil žokej, který pravidelně tráví zimní překážkovou sezonu v Británii.

Orphee des Blins vyrazila do čela hned po startu a náskok pak už postupně jen navyšovala. Všechny skoky včetně Taxisova příkopu zvládla bravurně.

"Taxis lupla suše. Čím větší skok, tím ona do toho dá větší sílu, letí a nemá problém," řekl Faltejsek a přiznal, že sám byl z tempa překvapený. "Nemohl jsem ji vzít zpátky, tak jsem jenom seděl. Je to mašina jako blázen, vůbec nebyla k zastavení," řekl devětadvacetiletý Faltejsek.

Váňa se mohl sedm dnů před svými šedesátinami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami. Při svém šestadvacátém startu v dostihu se Váňa tradičně držel na dohled čela a jel s Tiumenem co nejkratší trasou, ale na Orphee des Blins a Ronina nestačil.

INFOGRAFIKA

Grafika: Velká pardubická

"Myslím, že jsme moc chyb neudělali a vyhráli ti lepší. Nepodařilo se, nevadí," řekl ještě v sedle koně v České televizi Váňa, který si v dubnu zlomil levou stehenní kost, musel na operaci a před Velkou pardubickou jel jen jeden dostih. "Nádherně jsem si to užil, nádherně jsem se svezl. Byli jsme třetí a já jsem spokojený, majitel bude taky," řekl.

Pardubický dostih na 6900 metrů měl letos dotaci 4,8 milionu korun, vítězný kůň vydělal pro svého majitele 1,92 milionu. Startovalo 23 koní, dokončilo patnáct. Do cíle se nedostala dvojnásobná vítězka dostihu Sixteen, kterou žokej Josef Bartoš zadržel před suchým příkopem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!