Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká pardubická za dveřmi. Takto vyrovnanou ji nepamatuji, říká Váňa

Sport

  12:30
PRAHA - V sázce jsou peníze, sláva a prestiž. To všechno bude ve hře při 120. ročníku Velké pardubické České pojišťovny. Nejslavnějšího českého překážkového dostihu. A nejtěžšího v kontinentální Evropě.

Josef Váňa foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Hledejte favorita. Ze dvou desítek koní, kolik jich v neděli stane na startu pokladu tuzemské dostihové scény, se pokusí uspět i Tiumen v sedle s legendárním Josefem Váňou a bělka Sixteen s Josefem Bartošem, poslední vítězové.

Čtěte také

Pole je však vzácně vyrovnané. Podle bookmakerů je hlavním favoritem Bremen Plan (kurs 3:1), ale hned za ním jsou srovnáni právě Sixteen (vítězka z let 2007 a 2008), Tiumen, Amant Gris, Mandarino, ale i Aspirant a Valdemoso.

120. ročník

10. 10. 2010
Největším favoritem není šestinásobný vítěz slavného dostihu Josef Váňa. Podle vypsaných kurzů by měl jubilejní ročník vyhrát talentovaný hnědák Bremen Plan v sedle s Jiřím Kouskem. Bremen Plan předloni vyhrál Cenu Vltavy a loni Cenu Labe, lze na něho sázet v poměru 3:1. Letos v červnu svěřenec trenéra Radka Holčáka suverénně ovládl druhou kvalifikaci. "Velkou však půjde poprvé, což vidím jako handicap," uvedl trenér Holčák.

"Takovou vyrovnanost favoritů několik let zpátky nepamatuju, každý má nazbrojeno," míní žokej a trenér Josef Váňa, který hodlá útočit na své sedmé prvenství. "Chci si to užít, třeba pojedu naposledy. Když motyka vystřelí... Proč to nezkusit posedmé?" usmívá se.

"Ve startovní listině není kůň, který by letos nějak vyčníval nad ostatní, zhruba sedm koní může vážně usilovat o vítězství," potvrzuje Josef Bartoš, dvorní žokej z Váňových stájí, považovaný za českou jedničku v sedle.

Zatímco Váňa vyšle do dostihu pět koní (Sixteen, Tiumen, Juventus, Lirain a Kobuz), František a Radek Holčákovi budou mít na startu tři koně (Bremen Plan, Amant Gris a Aspirant). "Tak kvalitního koně jsem dlouho neměl," říká na adresu Bremen Plana trenér Radek Holčák.

Do boje o prvenství v dostihu s dotací 4,5 milionu korun (vítěz získá 1,8 milionu) zřejmě nezasáhne jediný zahraniční zástupce, anglický Mr. Big. Podruhé v historii budou na startu dvě jezdkyně – Martina Růžičková chce s Rubínem při svém pátém pokusu dostih konečně dokončit, Lucie Baluchová dojela v roce 1997 s Gretty třetí a nyní osedlá Ligretu.

Dnešní program začíná na pardubickém závodišti ve 12.00, předtím bude v areálu odhalena socha prvního vítěze Velké z roku 1874 Fantomase. Dnes buly v 10.20 před tribunou D odhalena socha Josefa Váni. Start Velké pardubické steeplechase je dříve než obvykle, už v 15.25 (ČT1 od 13.20).

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...