1. prosince 2011 10:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velká premiéra. Ženy budou skákat na lyžích, začíná SP

Už i ženy budou létat nad můstky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už i ženy budou létat nad můstky | foto: ČTK

PRAHA Na olympijském můstku v Lillehammeru začne v sobotu premiérová sezona Světového poháru skokanek na lyžích. Vznik ženského elitního seriálu urychlilo i zařazení disciplíny do programu olympijských her v roce 2014 v Soči.

"Ženský skok se rychle rozvíjí a první ročník Světového poháru je toho důkazem. Ženský skok se odráží k výšinám, chceme se ukázat," řekla agentuře AP Čika Jošidaová, koordinátorka mezinárodní federace FIS pro skoky na lyžích žen.

Světový pohár má čtrnáct dílů a jedinou neevropskou zastávkou bude závod v japonském Zau. Závěrečný závod se uskuteční v dějišti nedávného mistrovství světa Oslu, kde se rozhodlo, že skoky žen budou zařazeny na olympijské hry.

Hlavní favoritkou je mistryně světa Daniela Iraschková z Rakouska, i když začátkem listopadu podstoupila artroskopii kolena. K dalším adeptkám na přední umístění patří Američanka Lindsey Vanová, její krajanka Jessica Jeromeová nebo Francouzka Coline Mattelová.

Světový pohár žen

3. prosince: Lillehammer (Nor.),
6. ledna: Schonach-Schönwald (Něm.),
8. ledna: Hinterzarten (Něm.),
14.-15. ledna: Val di Fiemme (It.),
28.-29. ledna: Szczyrk (Pol.),
4.-5. února: Hinzenbach (Rak.),
11.-12. února: Ljubno (Slovin.),
3.-4. března: Zao (Jap.), 9. března: Oslo (Nor.).

Mezi odhadovanou padesátkou skokanek z patnácti zemí nebudou na můstku HS 100 v Lillehammeru chybět dvě Češky. Trenér Jaroslav Šimek, který tým převzal po minulé sezoně, s asistentkou Kamilou Rajdlovou na sever odjeli s dvojicí Vladěna Pustková a Lucie Míková, kvůli zranění zad chybí Michaela Doleželová.

Úkolem českých skokanek bude boj o bodovanou třicítku. "Když bude Vlaďka skákat slušně, může být do dvacítky a Lucie do třiceti, ale musí jim vyjít první skok," řekla ČTK Rajdlová, bývalá běžkyně na lyžích, která se dělí s atletickou trenérkou výškařek Jevgenií Dubnovou o kondiční přípravu, regeneraci a organizaci mimo můstky.

Trenér Šimek s Rajdlovou a Dubnovou se snažili skokankám nastavit nový režim přípravy směrovaný k olympiádě v Soči. "Snažíme se nabourat špatné věci a zařadit nové, ale jako vždy, když se něco mění, tak to trvá. A ne vždy je proto pohoda, ale holky byly dobré, pracují zodpovědně a snažily se něco udělat," řekl Šimek.

Díky Světovému poháru se zvýší skokankám odměny. Finanční prémii získá prvních patnáct, přičemž vítězka dostane 2450 eur, přes 62 tisíc korun.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč