Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lepím se tu k zemi, žertuje před finále ME oštěpař Veselý

Sport

  11:00
CURYCH (od našeho zpravodaje) - Je to přesně rok, co oštěpem trefil největší úspěch kariéry. Vítězslav Veselý - mistr světa, znělo tehdy Moskvou. V neděli má lídr evropských tabulek znovu šanci, že mu zahrají hymnu, na mistrovství Evropy v Curychu čeká českého obhájce titulu finále.

Český oštěpař Vítězslav Veselý na mistrovství Evropy. foto: ČTK/AP

Výkonem 87,38 metru z červnové Zlaté tretry Ostrava vládne Veselý evropskému oštěpařskému pelotonu, v tom světovém je druhý za Egypťanem Abdelrahmanem a do boje o evropské zlato v Curychu prošel sedmým nejlepším výkonem.

ČTĚTE VÍCE

Ale jestliže měl 29letý závodník původně největší obavy z délky rozběhu v oštěpařském sektoru, po kvalifikaci přiznal jiný trabl: "Trochu se trápím s povrchem."

Nová vrstva tartanu na stadionu Letzigrund totiž láme dalším atletům hřebíky na tretrách a český oštěpař měl po prvních krocích v sektoru pocit, jako by se při rozběhu ke svým pokusům lepil k zemi.

Problém mají všichni, uklidňuje Železný

I Barbora Špotáková, od čtvrtka nová evropská šampionka, svému kolegovi tlumočila své zkušenosti. "Je to tupý povrch, člověk na něj musí mít dobrý kotník," říkala a trenér Jan Železný kývl: "Všichni s tím mají potíže, ale člověk se s tím musí srovnat. Je třeba běžet rychleji, ale zároveň dělat kratší kroky."

Veselý do soutěží nazouvá tretry s většími hřebíky, které na tartanu Letzigrundu zpomalují. "Normální hřebík se zaboří a tartan funguje jako taková trampolínka, jenže já mám teď hřebíky s tupější špičkou, zabořuju se, neopřu se o povrch," posteskl si. "Možná je zkusím vyměnit hřebíky, to by mohlo pomoct."

Vítězslav Veselý

Loni před světovým šampionátem se Veselý pral s bolestí kolene, teď ho zase ničí natažený sval noze ze závěrečného soustředění v Nymburce. Kvůli němu vynechal republikový šampionát v Ostravě a po kvalifikace na Evropě žertoval: "Byl jsem otejpovaný jak vánoční stromeček. Ale byla to spíš prevence."

Bolest teď pociťuje maximálně při cvičení v posilovně, v oštěpařských závodech už ne. "Nejdu tam totiž do takového běžeckého rozsahu, jako při sprintech, kde jsem si to udělal," dodal Veselý.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat