17. srpna 2014 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lepím se tu k zemi, žertuje před finále ME oštěpař Veselý

Český oštěpař Vítězslav Veselý na mistrovství Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český oštěpař Vítězslav Veselý na mistrovství Evropy. | foto: ČTK/AP

CURYCH (od našeho zpravodaje) Je to přesně rok, co oštěpem trefil největší úspěch kariéry. Vítězslav Veselý - mistr světa, znělo tehdy Moskvou. V neděli má lídr evropských tabulek znovu šanci, že mu zahrají hymnu, na mistrovství Evropy v Curychu čeká českého obhájce titulu finále.

Výkonem 87,38 metru z červnové Zlaté tretry Ostrava vládne Veselý evropskému oštěpařskému pelotonu, v tom světovém je druhý za Egypťanem Abdelrahmanem a do boje o evropské zlato v Curychu prošel sedmým nejlepším výkonem.

ČTĚTE VÍCE

Ale jestliže měl 29letý závodník původně největší obavy z délky rozběhu v oštěpařském sektoru, po kvalifikaci přiznal jiný trabl: "Trochu se trápím s povrchem."

Nová vrstva tartanu na stadionu Letzigrund totiž láme dalším atletům hřebíky na tretrách a český oštěpař měl po prvních krocích v sektoru pocit, jako by se při rozběhu ke svým pokusům lepil k zemi.

Problém mají všichni, uklidňuje Železný

I Barbora Špotáková, od čtvrtka nová evropská šampionka, svému kolegovi tlumočila své zkušenosti. "Je to tupý povrch, člověk na něj musí mít dobrý kotník," říkala a trenér Jan Železný kývl: "Všichni s tím mají potíže, ale člověk se s tím musí srovnat. Je třeba běžet rychleji, ale zároveň dělat kratší kroky."

Veselý do soutěží nazouvá tretry s většími hřebíky, které na tartanu Letzigrundu zpomalují. "Normální hřebík se zaboří a tartan funguje jako taková trampolínka, jenže já mám teď hřebíky s tupější špičkou, zabořuju se, neopřu se o povrch," posteskl si. "Možná je zkusím vyměnit hřebíky, to by mohlo pomoct."

Vítězslav Veselý

Vítězslav Veselý

Loni před světovým šampionátem se Veselý pral s bolestí kolene, teď ho zase ničí natažený sval noze ze závěrečného soustředění v Nymburce. Kvůli němu vynechal republikový šampionát v Ostravě a po kvalifikace na Evropě žertoval: "Byl jsem otejpovaný jak vánoční stromeček. Ale byla to spíš prevence."

Bolest teď pociťuje maximálně při cvičení v posilovně, v oštěpařských závodech už ne. "Nejdu tam totiž do takového běžeckého rozsahu, jako při sprintech, kde jsem si to udělal," dodal Veselý.

Filip Grim

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT SILNIČNÍCH STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč