7. listopadu 2009 4:44, aktualizováno 8. 11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velkohubý 'David' vyzval rozzuřeného 'Goliáše' aneb Haye vs. Valujev

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Nikolaj Valujev (vlevo) a David Haye. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikolaj Valujev (vlevo) a David Haye. | foto: ČTK

PRAHA/NORIMBERK VIDEO, ROZHOVORY + FOTOGALERIE Jen si to představte. Jste juniorským přeborníkem ve sprintu a nyní se máte postavit na start vedle nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta. Tak nějak se musí cítit každý boxer, kterého čeká střet s gigantickým Nikolajem Valujevem, šampionem těžké váhy organizace WBA.

ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ

David Haye, bývalý absolutní mistr světa polotěžké váhy, si s tím ale hlavu neláme. Naopak, hodlá ji svému soupeři hodlá urazit. Během tiskové konference před dlouho očekávaným duelem se mu to proti maketě obrovitého Rusa povedlo. Zvládne to dnes večer v norimberské aréně také v ringu?

Těžko soudit. Již dlouho nenabídla královská boxerská kategorie tak nečitelné utkání.

JAK TO VIDÍ LIDOVÉ NOVINY

Nikolaj Valujev vyhraje k.o. do šestého kola a obhájí titul mistra světa organizace WBA.

"Valujev vyhraje před limitem, tipuji osmé kolo. Myslím, že na špičkový zápas v těžké váze Haye ještě nemá," má jasno Ondřej Pála, česká jednička těžké váhy a možný budoucí vyzyvatel obrovitého Rusa.

"Očekávám aktivitu Hayeho, pokud se bude boxovat na plný počet dvanácti kol, tak vyhraje a já podobnému scénáři věřím, " tvrdí naopak Lukáš Konečný, dlouhodobě nejlepší český profesionál.

CO TAKY UMÍ NIKOLAJ VALUJEV:

Před duelem vede na body "Hayemaker"
A stejně rozpolcené jsou i prestižní boxerské servery. Na boxing.funhouse.com vyšlo srovnání nerozhodně, eastsideboxing.com naopak mírně favorizuje Hayeho. Proč ten názorový rozkol?

VIZITKY OBOU BOXERŮ

NIKOLAJ VALUJEV
Přezdívky: Bestie z Východu, Ruský obr
Místo narození: Petrohrad
Věk: 36 let
Výška: 213 cm
Rozpětí paží: 216 cm
Váha: 143 kg
Bilance: 50 výher (34 KO), 1 porážka, 1 no contests (bez výsledku), mistr světa WBA.
Žebříček: 4. na světě
Zajímavost: Nejvyšší a nejtěžší boxer všech dob, přesně před deseti lety boxoval dvakrát v Praze, tehdy ještě jako neznámý bijec.

DAVID HAYE
Přezdívka: Haymaker (Tvrdá rána)
Místo narození: Londýn
Věk: 29 let
Výška: 191 cm
Rozpětí paží: 198 cm
Váha: 98kg
Bilance: 22 výher (21 KO), 1 porážka (v těžké váze 1 výhra/0 porážek), bývalý absolutní mistr světa polotěžké váhy.
Žebříček: 3. místo
Zajímavost: Dokázal si svými slovními urážkami znepřátelit všechny současné šampiony, kromě Valujeva i bratry Kličkovy, naposledy boxoval téměř přesně před rokem.

Valujev poslední dva roky v ringu svými výkony příliš neoslňuje, k titulu se navíc po porážce v roce 2007 od Čagajeva dostal letos v létě za dost podivných okolností. Haye byl sice absolutním šampionem v polotěžké váze, ale mezi největšími bijci světa má za sebou zatím jen jeden zápas, a to navíc s průměrným Monte Barrettem. Duel se navíc uskutečnil téměř před rokem. Stejně dlouho ale neboxoval také Valujev.

V síle slov uštědřil "Hayemaker" svému o hlavu vyššímu sokovi nejeden "tvrdý úder", čímž dělá čest své přezdívce. "Smrdíš a vypadáš jako zombie. Jsi jen velká obluda," tvrdí. "Bude to můj večer. Jsem silnější, tvrdší a rychlejší než kdykoliv dříve. Chci tě pořádně naštvat a poté poslat v ringu k zemi," pokračuje velkohubý Brit. Přání se mu zčásti splnilo. Jindy klidný stopadesátikilová "Bestie z Východu" pění vzteky. "Jsi idiot, který zatím jen žvaní. Čeká tě trest," vzkazuje soupeři Valujev.

"Jestli někomu silná slova pomohou, tak Valujevovi. Jeho styl je hodně flegmatický, provokace Hayeho by jej mohly ale nastartovat. A to je i jeho cesta k jeho vítězství. Musí být aktivní," předpovídá Lukáš Konečný. "Provokování a válka slov Hayeho se mi nelíbí. Prodat práva na zápas se dají i jinak. Haye zatím v supertíze nic nedokázal. Na zápas se ale těším. Rozhodně to bude zajímavá podívaná," souhlasí s krajanem Pála.

JAK ŘÁDIL DAVID HAYE V POLOTĚŽKÉ VÁZE:

Pro Valujeva nicméně mluví fakt, že večer pořádá jeho agentura společně s legendárním promotérem Donem Kingem. Haye zatím v Německu nikdy neboxoval. Fanoušci, včetně obou bratří Kličků, již britský mluvka také urazil, budou tentokrát po dlouhé době na straně Rusa. Využije toho ke zkrocení drzého vyzyvatele?

Za poslední dva roky pokaždé držitel jednoho z pásů prestižních boxerských organizací v těžké váze svůj titul obhájil. Zda se to povede i Valujevovi, nebo přijde nové éra "Hayemakera", se dozvíme dnes těsně před půlnocí.

OČIMA ČESKÝCH BOXERSKÝCH PROFESIONÁLŮ

Co od zápasu očekáváte a kdo podle vás vyhraje?
Lukáš Konečný (dále L.): Očekávám aktivitu Hayeho, Valujev je v ringu hodně flegmatický a statický. Pokud nahodí Haye správnou taktiku, je pro mne favoritem. Před limitem nevyhraje, na body ale zvítězí.

Ondřej Pála (dále O.): Čekám vítězství Nikolaje Valujeva, podle mě to ukončí ještě před limitem, tipuju osmé kolo. Viděl jsem totiž Hayeho zápasy, kdy měl pořádné soupeře a nebylo to zrovna oslnivý. Myslím si, že na špičkový zápas v těžké váze ještě nemá, i když mluvení mu teda jde.

Proč by měl jeden nebo druhý boxer vyhrát?
L.:
Haye je techničtější, rychlejší. Myslím, že mu nebude ani vadit, že se boxuje na půdě Valujeva. Pokud budou rozhodovat body, nečekám výrazný zářez a věřím Hayemu. Dokonce si myslím, že by mohl vyhrát bodově všechna kola. Valujev má šanci, pokud bude aktivnější, půjde za soupeřem, jelikož je mnohem silnější, pokud Hayeho dobře trefí, může vyhrát k.o.

O.: Hlavně silově se nemůže Valujevovi vyrovnat, je tam taky obrovský váhový rozdíl (Valujev váží 143 kg, Haye 98 kg). Navíc Haye odboxoval v supertíze jen jeden duel.

Co říkáte na předzápasové prohlášení především Hayeho?
L.: Myslím, že to pro Hayeho nemá vzhledem k zápasu žádný vliv. Naopak to může nakopnout Valujeva, vyhecovat jej. Pokud někomu ta prohlášení pomohou, tak právě jemu. Chápu, že je to ze strany Hayeho marketing, ale osobně se mi to nelíbí. Nesouhlasím s tím.

O.: I mě zaujalo, jak moc Haye před bitvou provokoval. Abych se přiznal, nejsem z toho moc nadšený. Chápu, že každý má tu hranici někde jinde, ale já osobně bych se snažil lístky a televizní práva prodat jiným způsobem.
                                                                                              (ANV, reakce Ondřeje Pály ve spolupráci s Médea Public Ralations)

  • 24Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na Lidovky.cz