Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Velkou cenu Evropy vyhrál Massa

16:29
VALENCIE - Premiérový závod formule 1 na městském okruhu ve Valencii dnes vyhrál brazilský pilot Ferrari Felipe Massa. Druhé místo ve Velké ceně Evropy obsadil vedoucí muž mistrovství světa Brit Lewis Hamilton z týmu McLaren před Polákem Robertem Kubicou v BMW.

Vítězný Massa. foto: AFP

Massa se rehabilitoval za smolné vyřazení v předchozí Grand Prix v Maďarsku, kde jej tři kola před koncem připravila o vítězství porucha motoru. Čtvrtá výhra v sezoně a devátá v kariéře jej vynesla zpět na druhé místo průběžného pořadí před týmového kolegu a mistra světa Fina Kimiho Räikkönena, který závod nedokončil. Hamilton má v čele šampionátu šestibodový náskok.

Výsledky na prvních třech místech kopírovaly pořadí po sobotní kvalifikaci. Na atraktivní trati ve valencijském přístavišti se potvrdilo, že na městských okruzích se minimálně předjíždí. Z málo záživného průběhu vybočily jen incidenty v boxech, do kterých se zapletli shodou okolností oba piloti Ferrari.

Pro suverénního Massu to byla jediná horká chvilka v závodě a připravil mu ji německý pilot týmu Force India Adrian Sutil. S ním se Brazilec dvacet kol před koncem málem srazil v uličce v boxech při druhé zastávce, když se rozjížděl od mechaniků s vyměněnými pneumatikami a doplněným palivem. Ke kolizi nedošlo, ale nebezpečný incident se stal předmětem vyšetřování komisařů.

Větší následky měl o několik minut později Räikkönenův pit stop. Finský pilot podle všeho vyrazil z místa dřív, než měl, a mechanici ještě neměli vytaženou benzinovou hadici. Ta se zaklínila a srazila na zem jednoho z členů týmu, pro Räikkönena to znamenalo zdržení a ztrátu šancí na vylepšení pozice.

Navíc prakticky vzápětí pro něj stejně závod skončil - v situaci velmi podobné Massovu odstoupení na Hungaroringu, rovněž na konci cílové rovinky, odstavil vůz s kouřícím motorem. V té době byl šestý, do druhé zastávky se marně snažil ohrozit pozici krajana Heikkiho Kovalainena, který jej hned na startu předjel a nakonec si po vítězství v Maďarsku dojel pro čtvrté místo.

Závod s minimem napětí pro řadu španělských fanoušků ztratil náboj hned v prvním kole, protože prvním a na dlouho jediným jezdcem, který nuceně odstoupil, byl domácí Fernando Alonso. Do renaultu dvojnásobného mistra světa narazil zezadu záhy po startu Japonec Kazuki Nakadžima ve williamsu a poškozená záď vozu nešla opravit. "Chtěli jsme ještě kvůli divákům pokračovat, ale zavěšení zadních kol bylo příliš poškozené," řekl Alonso.

Příští závod se koná 7. září ve Spa jako Velká cena Belgie.

Výsledky:

1. Massa (Braz./Ferrari) 1:35:32,339, 2. Hamilton (Brit./McLaren) -5,611, 3. Kubica (Pol./BMW) -37,353, 4. Kovalainen (Fin./McLaren) -39,703, 5. Trulli (It./Toyota -50,684, 6. Vettel (Něm./Toro Rosso) -52,625, 7. Glock (Něm./Toyota) -1:07,990, 8. Rosberg (Něm./Williams) -1:11,457, 9. Heidfeld (Něm./BMW) -1:22,177, 10. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -1:29,794.

Pořadí MS (po 12 z 18 závodů):

1. Hamilton 70, 2. Massa 64, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) 57, 4. Kubica 55, 5. Kovalainen 43, 6. Heidfeld 41, 7. Trulli 26, 8. Alonso (Šp./Renault) 18, 9. Webber (Austr./Red Bull) 18, 10. Glock 15.

Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 121, 2. McLaren-Mercedes 113, 3. BMW-Sauber 97, 4. Toyota 41, 5. Renault 31, 6. Red-Bull-Renault 24, 7. Williams-Toyota 16, 8. Honda 14, 9. Toro-Rosso-Ferrari 11.