Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Rosberg ovládl závod v Monaku. Vettel navýšil náskok v čele šampionátu

16:29aktualizováno  16:59
MONTE CARLO - Velku cenu Monaka formule 1 v úzkých ulicích Monte Carla vyhrál německý vítěz kvalifikace Nico Rosberg z Mercedesu. Vedoucí muž mistrovství světa a jeho krajan Sebastian Vettel byl v přerušeném závodu druhý a navýšil náskok v průběžném pořadí. Na třetím místě dojel další pilot Red Bullu Mark Webber z Austrálie.

Nico Rosberg foto: Reuters

Rosberg si po loňském triumfu v Číně připsal druhé vítězství v kariéře a v Monaku přerušil tříletou nadvládu Red Bullu. Ve městě, kde vyrůstal, napodobil sedmadvacetiletý Rosberg svého otce Kekeho, který prestižní závod ve městě kasin vyhrál přesně před třiceti lety. I dnes se potvrdila skutečnost, že monackou Grand Prix vyhrávají auta z prvního místa na startu, což se za posledních 11 let nestalo jen dvakrát.

Rosberg po startu hravě udržel vedení před týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem z Velké Británie, na kterého útočil trojnásobný mistr světa Vettel, ale na úzké trati neměl šanci. Bylo jasné, že závod rozhodnou zastávky v boxech a výdrž pneumatik.

O rozruch se v úvodu postaral Francouz Charles Pic, kterému v devátém kole z ničeho nic začal hořet motor jeho caterhamu. Za následek to ale mělo jen žluté vlajky na trati na pár minut, než komisaři monopost uhasili a trať uklidili.

Ve třicátém kole měl těžkou nehodu Brazilec Felipe Massa, kterého postihla takřka navlas shodná havárie ve stejném místě jako v tréninku a opět rozbil Ferrari, načež musel do nemocnice. Při výjezdu bezpečnostního vozu na trať zajely k mechanikům oba Mercedesy, ale zatímco Rosberg udržel vedení, Hamilton se kvůli čekání na výměnu kol propadl za red bully.

Maldonadova nehoda zastavila závod

Následnou klidnější fázi závodu narušila další vážná nehoda, při které ve 46. kole po kolizi s Britem Maxem Chiltonem zničil svůj williams i ochrannou bariéru Venezuelan Pastor Maldonado. Pilot vyvázl bez vážné újmy, závod ale musel být zastaven a pořadatelům trvalo zhruba 25 minut, než byla trať způsobilá k pokračování. Teprve potom došlo na restart za bezpečnostním vozem ze startovního roštu.

Netrvalo dlouho a safety car byl patnáct kol před cílem na trati znovu, tentokrát kvůli kolizi Francouze Romaina Grosjeana v lotusu a Daniela Ricciarda z Toro Rosso. Bit na tom byl hlavně Rosberg, který si několik kol budoval náskok a rychle o něj přišel, ale to se nakonec ukázalo jako nedůležité.

Smůlu měl druhý muž seriálu Fin Kimi Fäikkönen s lotusem, který se dostal šest kol před cílem do kolize s agresivním Sergiem Pérezem a musel do boxů k opravě auta. Vrátil se až na konci startovní pole a na Vettela ztrácí už jednadvacet bodů. O chvíli později skončil z pátého místa i jezdec McLarenu Pérez.