Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šampionát v Brně sužuje horko, spíš než jezdci mají problémy stroje

Sport

  17:28
BRNO - Nejen se soupeři, ale i s vysokými teplotami se musejí vypořádat závodníci na Velké ceně České republiky silničních motocyklů. Pro domácí jezdce Karla Abrahama, Karla Haniku a Jakuba Kornfeila však teploty kolem 40 stupňů Celsia velkým problémem nejsou, spíše řeší, že kvůli vedru a rozpálené brněnské trati ztrácejí výkon jejich motocykly a hlavně se rychle ničí pneumatiky.

Andrea Locatelli po pádu během tréninku v Brně. foto: Reuters

„Já jsem na horko zvyklý z tréninku a mám ho rád. Jezdí se mi v něm dobře,“ řekl Hanika, jenž se na sezony tradičně připravuje ve Španělsku. „Je to hlavně o hlavě, musíte v horku udržet koncentraci. Alespoň z mého pohledu,“ podotkl letos nejúspěšnější Čech v MS.

Podobně to vidí i Kornfeil. „Vedro neřeším, jezdec to vydrží. Horší to je s motorkou,“ pousmál se Kornfeil, jenž se přes den snaží maximálně zdržovat v klimatizovaných místnostech, hodně pít a na sluníčko nevycházet. „Každá minuta na sluníčku ti odebírá energii,“ podotkl.

Andrea Locatelli a jeho pád při tréninku v Brně.

Naopak Abraham se podle svých slov ani příliš ochlazovat nesnaží. „Důležité je být fit, aby to člověk vydržel. Velké ochlazování nepomůže, protože pak je to pro tělo větší šok, když do toho horka přijde,“ vysvětlil Abraham, který prý horko při závodech nesnáší.

Češi v trénincích na Velkou cenu v Brně nezářili, zlobí je zdraví i motorky

„Teď mám ale jiné starosti, takže mi to horko ani nepřijde strašné,“ poukázal na své zdravotní komplikace. Po červnové operaci nohy totiž není ještě v ideální kondici a na motocyklu tak trpí z jiného důvodu.

Někteří jezdci při vysokých teplotách jezdí se speciálním vakem na pití, přidělaným na kombinézu. „Já si ho nemůžu vzít, protože by to byla další zátěž. Nejde to,“ podotkl Hanika, který patří se 176 cm a 65 kg mezi nejtěžší a nejvyšší jezdce v nejslabší kategorii. „Já si stejně myslím, že to není dobrá věc,“ řekl Kornfeil.

Všichni tři ale věnují pozornost kondici svých motocyklů. V průběhu dne teplota na Masarykově okruhu vyšplhala přes 36 stupňů Celsia a asfalt na dráze byl ohřátý na téměř 50 stupňů. „Gumy se tak ojíždějí mnohem více, dráha je žere a motorky mají o desetinky slabší výkon,“ řekl Hanika. Šetřit pneumatiky ale moc nejde. „Jde to jen trochu. Třeba hledáte jiný nájezd do zatáček,“ uvedl Kornfeil.

Jorge Lorenzo při tréninku v Brně.
Andrea Iannone při tréninku v Brně.

Opotřebované pneumatiky v kombinaci s horšícím se stavem povrchu na Masarykově okruhu také stojí za poměrně velkým počtem pádů. „I já jsem tam měl dvě místa, kdy jsem měl namále. Letos je trať hrbatá víc než vloni. Přejedete hrb a předek nebo zadek odejde, ani nevíte jak,“ podotkl Hanika. „Nezvykle spadlo i dost jezdů MotoGP, což nebývá zvykem,“ doplnil Abraham.

Dobrou zprávou pro všechny by mělo být, že podle předpovědi počasí se v neděli v Brně má mírně ochladit. Přes den by měly teploty vystoupit na 24 až 32 stupňů Celsia. Hanika s Kornfeilem navíc závod absolvují už dopoledne od 11:00, Abraham odstartuje o tři hodiny později.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat