20. září 2016 10:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velký návrat ztraceného syna. König bude jezdit za Boru a bude lídrem na Tour

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Leopold König bude opět jezdit za Boru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leopold König bude opět jezdit za Boru. | foto: ČTK/AP

PRAHA Dlouho, předlouho to trvalo, než Leopold König oznámil, za jaký cyklistický tým bude v příští sezoně jezdit. Až 20. září přesně v 10:00 to prozradil - po dvou letech se vrací do německé Bory. Osmadvacetiletý cyklista podepsal smlouvu na tři roky.

První zmínky o Königově přestupu do Bory se objevily už v červenci během Tour de France. Německá stáj totiž pro příští sezonu značně posílila - do svého kádru přivedla mistra světa Petera Sagana nebo skvělého vrchaře Rafala Majku.

Bora navíc neposilovala jen personálně, na spolupráci se dohodla i s předním výrobcem kol - Specializedem, tedy značkou spojenou právě s Peterem Saganem.

Ale zatímco další a další cyklisté oznamovali své přestupy, König stále mlčel.

Leopold König (28 let)

Rodák z Moravské Třebové svou profesionální kariéru nastartoval v hradecké stáji PSK Whirlpool-Author, ze které v roce 2011 přestoupil do NetAppu. V německém týmu strávil čtyři roky, než se upsal nejbohatší stáji světa - Sky. V britské ekipě se snažil načerpat co možná nejvíc znalostí, aby ji po dalších dvou letech opustil a vrátil se domů. Příští tři roky bude jezdit za Boru - Hansgrohe.

Největší úspěchy:

Mistr ČR v časovce (2016)

Vítěz 1. etapy Vuelty (2016)

Třetí místo na závodě Giro del Trentino(2015)

Vítěz 7. etapy Kolem Kalifornie (2013)

Vítěz 8. etapy Vuelty (2013)

Druhé místo na závodě Kolem Rakouska(2011)

Top 10 na Grand Tours:

6. místo na Giru d ́Italia 2015

7. místo na Tour de France 2014

9. místo na Vueltě 2013

Během španělské Vuelty zaznívalo v tiskovém středisku jeho jméno v souvislosti s Borou velmi často. O přestupu údajně mluvil i Patxi Vila - stále ještě sportovní ředitel Tinkoffu, který ale po sezoně odchází spolu se Saganem do německého celku.

Sám Leopold König ale zůstával tajemný. Na otázky o svém dalším působišti odpovídal vyhýbavě s lišáckým úsměvem. „Možná to bude překvapení,“ tvrdil.

Až na konci Vuelty prozradil, že neprodlouží smlouvu s týmem Sky a o svém novém působišti promluví 20. září.

Na svůj přestup lákal podobně jako před dvěma lety, kdy se stěhoval do Sky. Znovu na svém Facebooku a Instagramu den předem zveřejnil fotku s popiskem: „Byl to den v modrém! Zítra v 10:00 oznámím svůj nový tým na rok 2017 - a ještě dál!“

A své slovo dodržel na minutu přesně.

„Po dvou neuvěřitelných letech se Sky je čas na změnu a na nové cíle! Nemůžu ani dostatečně poděkovat Sky za tu možnost, co jsem v posledních dvou letech dostal! Vracím se do týmu, kde to vše začalo,“ napsal na svém profilu.

V Boře, která na svých webových stránkách vyvěsila tiskovou zprávu s titulkem: „Leopold König se vrací domů“, podepsal tříletý kontrakt, po dvou letech se tak v týmu setká i s dalším českým cyklistou - Janem Bártou.

„Byl to Enrico Poitschke a Ralph Denk, kteří mě vytáhli z malého kontinentálního týmu a dali mi šanci závodit na největších závodech světa, abych se mohl vyvíjet. Když jsem slyšel o jejich novém projektu, chtěl jsem se vrátit tam, kde to všechno začalo,“ popsal český cyklista, se kterým Bora počítá jako se svým lídrem pro příští Tour de France, startující v německém Düsseldorfu.

„Za poslední dva roky jsem se toho ve Sky hodně naučil a jsem za to nesmírně vděčný. Teď jsem připravený dostat ze sebe v příštích letech to nejlepší,“ věří König.

Z jeho příchodu má velkou radost i sportovní ředitel Ralph Denk, který si Königa před šesti lety z Whirlpoolu vytáhl. „Jsem šťastný, že se Leo vrací. Příchodem ze Sky v nás vkládá velkou důvěru a přesto, že za sebou nemá nejlepší sezonu, je pořád jedním z mála cyklistů, který může pomýšlet na pódium na Grand Tour,“ myslí si dvaačtyřicetiletý Denk.

  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz