Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký talent obdivoval Rossiho. Simoncelli zemřel pod jeho koly

Sport

  8:00
PRAHA - Dost možná by se zítra v Japonsku o titul mistra světa v MotoGP pral on, a ne třeba Márquez či Lorenzo. A téměř zaručeně by to byl Marco Simoncelli, kdo by rozbíjel v mistrovství světa současnou španělskou nadvládu. Ital Marco Simoncelli měl talent, rychlost i dar okouzlit davy. A měl i naději, že jednou bude skutečně druhým Valentinem Rossim, ke kterému ho tak často přirovnávali, byť ne třeba do počtu titulů tak úspěšným.

Marco Simoncelli foto: Reuters

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Jenže pak přišel 23. říjen 2011, druhé kolo závodu v Malajsii a pád, po kterém právě pod koly zmíněného Rossiho zahynul. "Myslím, že jsme pro bezpečnost udělali vše, co jsme mohli, a jsme s ní spokojení. Ale bohužel v našich rukou není síla změnit osud. Musíme přijmout, že se stává něco, proti čemu není obrana," uvedl tehdy Franco Uncini, bývalý jezdec a člověk, který zodpovídal za bezpečnost v MotoGP. Vážně nebylo složité kouzlu Simoncelliho osobnosti podlehnout. Byl přátelský, věčně rozesmátý od ucha k uchu, rád vtipkoval. Na trati však byl jiný. Rázný, nesmlouvavý, často drsný.

Závod v Malajsii byl totiž teprve ve druhém kole, pole ještě nebylo roztrhané, když se v jedné ze zatáček zřítil přímo pod kola Colina Edwardse a Rossiho, kteří ho nezaviněně trefili v rychlosti okolo 150 kilometrů v hodině. Z hlavy mu téměř okamžitě odletěla helma, následný záběr z vrtulníku ukázal jen nehybné tělo. "Když jsem viděl opakování, udělalo se mi zle," přiznal tehdy Casey Stoner, jeden z jezdců.  Televize těsně po nehodě dle gentlemanské dohody raději vysílaly neutrální záběry, záchranářům a lékařům se vyhýbaly. Pro mnohé to však bylo znamení, že je zle.

Celý díl seriálu Pohnuté osudy můžete dočíst v sobotním vydání Lidových novin.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...