1. listopadu 2012 12:25 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Velký tenisový talent vyhasíná. Může za to otec i pýcha

Australský tenisový talent Bernard Tomic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australský tenisový talent Bernard Tomic | foto: Reuters

SYDNEY/PRAHA Ještě na začátku roku byl Bernard Tomic často označován za jeden z největších tenisových talentů současnosti. Hlavně Austrálie do něj vkládala nemalé naděje. Viděla v něm totiž nástupce legendárního Lleytona Hewitta. Teď ale mladík začíná doplácet na chyby, kvůli kterým už vyhasla spousta perspektivních hráčů. Jednou z nich je vlastní pýcha a arogance.

Teprve dvacetiletý tenista loni stihl projít do čtvrtfinále Wimbledonu a stal se tak nejmladším hráčem od památného tažení Borise Beckera za triumfem v roce 1986, který to na londýnské trávě dotáhl tak daleko. Letos se probojoval do semifinále Australian Open a vystoupal až na 27. místo světového žebříčku. V posledních měsících ale na kurtech tápe, vypadává v prvních kolech a potácí se na hranici první padesátky pořadí ATP.

Kam se poděla forma mladíka, který například dokázal porazit českou jedničku Tomáše Berdycha nebo potrápit v Melbourne slavného Rogera Federera? "Připomíná mi ztracenou duši. Nemůžu se na to dívat, ničí mě to. Bernard úplně ustrnul, nezlepšuje se. Naopak se stále víc utápí ve vlastním zmaru. Chybí mu kondice, elán i sebevědomí. Jakmile ztratí pár výměn, úplně se zhroutí a nebojuje," všiml si trenér Neil Guiney, který Tomice vedl od sedmi let.

Australan, který se narodil v německém Stuttgartu, si díky herním kolapsům na kurtu při sebemenším náznaku problému vysloužil přezdívku "Motor z tanku". Sám Tomic teď přiznává, že se tolik chtěl honit za body do žebříčku, že si v sezoně naplánoval příliš málo volna. "Byla to hloupost. Ten rok je strašně dlouhý. Nečekal jsem, že moje první opravdová sezona mezi dospělými bude tak vyčerpávající. Hrál jsem tolik turnajů a skoro vůbec si neodpočnul. Volno jsem měl snad jen týden po Roland Garros a teď na to doplácím," přiznal Tomic.

Pere se, překračuje povolenou rychlost a odmlouvá novinářům

Jenže jeho pád má daleko víc důvod. Tomic třeba vůbec nezvládá svou bouřlivou a arogantní povahu. Nesoustředí se výhradně na tenis, zajímají ho peníze a rychlá auta. A většině fanoušků tak není příliš sympatický. Odmítl třeba trénovat s Hewittem, protože pro něj prý nebyl dost dobrý sparingpartner. Jindy zase bývá přehnaně agresivní na novináře. "Je to ostuda," nechala se slyšet bývalá australská světová jednička a momentální daviscupový kapitán Patrick Rafter.

Často má také problémy s policií. Když ho loni strážci zákona vyšetřovali kvůli rychlé jízdě, stěžoval si, že z něj dělají odstrašující příklad. Naposledy v pondělí se měl v brzkých ranních hodinách poprat s kamarádem při oslavě svých dvacátých narozenin. "Má obrovský talent, ale také velký zmatek v hlavě. Dobře si totiž uvědomuje, že herně na elitní tenisty má. Prospělo by mu ale, kdyby to dával najevo jen na kurtu a neříkal novinářům, co mu jako první vyvstane na mysl," pokáral nedávno mladíka pětinásobný grandslamový vítěz Novak Djokovič.

Měl by vyhodit otce a vzít si zkušenějšího trenéra

Nejen Média si myslí, že by měl z pozice kouče vyhodit svého otce Johna. Došlo to totiž tak daleko, že přemotivovaný rodič na svého vzdorujícího syna jen křičí, ale už mu nemá co dát. V dubnu dokonce nechal Tomic otce uprostřed utkání vykázat z tribuny, protože ho prý znervózňoval neustálými výčitkami. "Vznikla patová situace, protože Bernard už ví o tenise mnohem víc než jeho táta. Ani jeden s tím ale nic nedělá," litoval Guiney.

Přesto nikdo Tomice ještě úplně neztratil. Jen je potřeba, aby si australský klenot uspořádal život a zamyslel se nad vlastní tenisovou budoucností. "V sázce je celá jeho kariéra. Čeká ho několik velmi těžkých rozhodnutí," vysvětlil Guiney. Bývalý kapitán australského daviscupového výběru Roger Rasheed zase radí, aby si mladík vzal delší volno. "Klidně ať nehraje několik měsíců. Hlavně, aby se dal dohromady," řekl.