13. června 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Věřím, že nám to zase pofrčí, usmívá se háček slavného čtyřkajaku Havel

Čtyřkajak: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřkajak: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba | foto: ČTK

PRAHA Je to na spadnutí. Den, kdy čtyři chlapi vynesou čtyřkajak z loděnice a položí ho na hladinu. Daniel Havel, který na jaře musel kvůli léčení bolavého ramene na měsíc odložit pádlo, už třetí týden trénuje naplno, takže sestava, do níž patří i Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, je kompletní.

"Už jen čekáme na Pepu Dostála, až se ve středu vrátí ze soustředění v italském Livignu. Pak na to vlítneme," těší se třiadvacetiletý Havel, háček úspěšné posádky, která vybojovala olympijský bronz z Londýna a loni v Duisburgu titul vicemistrů světa.

V pátek jste vyhrál v Račicích nominační závod na singlu na kilometrové trati. Jak to šlo?
Docela dobře, byly prima podmínky. Zajel jsem si dobrý čas, rychleji jsem zatím jel jen jednou. Překvapilo to i mě a myslím, že taky spoustu lidí kolem. Mrzelo mě jediné - že kvůli pobytu v Itálii nemohl jet Pepa Dostál. Rád bych se s ním poměřil.

Povedlo se dohnat tréninkové manko, nebo vám ještě něco chybí?
Něco jsem ztratil ve vytrvalosti, ale když jedu závod nebo rychlejší úsek, tak žádná ztráta patrná není. Naopak, v tomto pohledu se cítím líp než loni, páteční čas o tom vypovídá.

ČTĚTE TAKÉ

Měsíc jste nesměl uchopit pádlo - dal se ten čas nějak využít?
Hlavně jsem se snažil co nejrychleji uzdravit, což se za pomoci profesora Pavla Koláře a jeho pohybového centra, kde jsem absolvoval i elektroléčbu, podařilo. Hodně mi pomohl i fyzioterapeut David Vrbický z vojenské nemocnice, který se mnou cvičil a protahoval mě.

Studujete prvním rokem ekonomii. Zbyl prostor i na školu?
Snažil jsem se něco nahnat, zkoušky a tak. Něco se povedlo, něco míň, ale ztráty nehrozí.

Na čtyřkajaku jste letos ještě závodit nemohli. Už jste se aspoň svezli?
Dvakrát, v předminulém týdnu v Račicích. Napoprvé bylo znát, že jedeme společně po delší době, bylo to trošku rozházené. Ale při druhém tréninku už jsme se srovnali a jeli normální tempo, jak jsme zvyklí. Takže hodně rychle. Ve středu se vrátí Pepa a věřím, že nám to zase pofrčí.

Prvním vrcholem sezony bude mistrovství Evropy v úvodu července v Brandenburgu, kde vás čeká obhajoba titulu. Stihnete dohnat společný trénink?
Nic jiného nám nezbývá, ale doufáme, že ano. Už to máme naježděné, sjíždění nám nikdy netrvalo dlouho. Myslím, že budeme na svém rychle.

Na loňském mistrovství Evropy jste s Janem Štěrbou získali i bronz na deblkajaku. Pojedete na něm i letos?
Mohli bychom jet, sobotní nominační závod jsme vyhráli, ale s reprezentačním trenérem Pavlem Hottmarem jsme se dohodli, že lepší bude soustředit se na čtyřkajak. Vždyť to na něm bude první závod v sezoně. Chceme pro úspěch udělat všechno, aby nás to před dalšími závody psychicky nakoplo.

Možná byste ale měli na medaili i v této disciplíně...
Možná jo, ale po výpadku, jaký mám za sebou, si toho nemůžu nakládat moc. Lepší je dělat jednu věc pořádně, než se snažit stíhat dvě a zajet je třeba na 75 procent.