21. března 2008 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Verner má na boj o zlato

Tomáš Verner s medailí pro mistra Evropy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Verner s medailí pro mistra Evropy. | foto: ČTK

PRAHA Den D je tady. Úřadující mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner vstoupí v dnešním krátkém programu na světovém šampionátu v Göteborgu do bitvy o medaili.

Byl by to jeho první cenný kov z mistrovství světa, loni v Tokiu obsadil čtvrté místo."Světový titul je mým cílem, byl by to další posun v mojí kariéře,“ prohlásil jedenadvacetiletý Verner před odletem do Švédska. "Jen nevím, jestli na tenhle cíl dosáhnu už letos,“ dodal svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha z Německa, který připravuje i italskou hvězdu Carolinu Kostnerovou. Verner dobře ví, že za posledních deset let získal titul šestkrát úřadující mistr Evropy. "Jenže teď může na prvenství pomýšlet až osm krasobruslařů v čele s Japoncem Takahašim,“ uvedl. Pakliže by rodák z Písku nyní zlatou medaili získal, bylo by to pro republiku po třinácti letech. Posledními mistry světa se stali Radka Kovaříková a René Novotný, kteří slavili v Birminghamu v roce 1995 mezi sportovními dvojicemi.

"Tomáš dobře ví, že má šanci vyhrát, a podle mě to v jeho silách je,“ myslí si René Novotný. „Hovoří sice až o osmi favoritech, ale těmi největšími jsou čtyři závodníci – Japonec Takahaši, loni stříbrný a držitel světového rekordu, Francouz Joubert, loňský mistr světa, Švýcar Lambiel, před rokem bronzový, a Tomáš. Ostatní mají menší šanci. A to, že loni byli tři kluci ze čtyř prvních z Evropy, Tomášovi dodává sebevědomí. Navíc nezapomeňte, že tři favorité kolem Tomáše mohou mít stres z medailové obhajoby, zatímco Tomáš jde stále vzhůru,“ připomíná. Také skutečnost, že je mezi favority upřednostňován Takahaši, může v případě výkonu českého závodníka sehrát pozitivní roli.

"Vzpomeňte na lednové mistrovství Evropy v Záhřebu – na Eurosportu favorizovali Lambiela a Jouberta, o Tomášovi ani slovo. A to ho nakoplo. Teď to může být podobné. Ale nechci mluvit jen o zlatu. Každá medaile by byla fantastická, ovšem titul by byl přímo famózní,“ má jasno Novotný. Verner do posledních chvil tajil, s jakými jízdami v Göteborgu nastoupí – byť se krasobruslařská špička dobře zná, je dobré, aby soupeři zůstali co nejdéle v nejistotě."To je dobře, Tomáš si věří,“ odhaduje někdejší šampion. Krátký program mužů začíná vGöteborgu dnes v 10.00 a tady mohl nastat malý zádrhel – českého favorita nalosovali do předposlední skupiny, zatímco jeho největší soupeře do skupiny závěrečné.

"Z laického pohledu by bylo lepší, kdyby jel na konci – znal by výsledky lidí před sebou a mohl by vsadit na jistotu. Ale výsledek losu by mohl změnit ve svoji výhodu. Mohlo by jej to nutit k tomu, aby odevzdal maximum, a soupeře tak dostane pod tlak. Být jeho trenérem, poradil bych mu přesně tohle,“ pokyvuje hlavou Novotný.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!