21. března 2008 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Verner má na boj o zlato

Tomáš Verner s medailí pro mistra Evropy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Verner s medailí pro mistra Evropy. | foto: ČTK

PRAHA Den D je tady. Úřadující mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner vstoupí v dnešním krátkém programu na světovém šampionátu v Göteborgu do bitvy o medaili.

Byl by to jeho první cenný kov z mistrovství světa, loni v Tokiu obsadil čtvrté místo."Světový titul je mým cílem, byl by to další posun v mojí kariéře,“ prohlásil jedenadvacetiletý Verner před odletem do Švédska. "Jen nevím, jestli na tenhle cíl dosáhnu už letos,“ dodal svěřenec trenérů Vlasty Kopřivové a Michaela Hutha z Německa, který připravuje i italskou hvězdu Carolinu Kostnerovou. Verner dobře ví, že za posledních deset let získal titul šestkrát úřadující mistr Evropy. "Jenže teď může na prvenství pomýšlet až osm krasobruslařů v čele s Japoncem Takahašim,“ uvedl. Pakliže by rodák z Písku nyní zlatou medaili získal, bylo by to pro republiku po třinácti letech. Posledními mistry světa se stali Radka Kovaříková a René Novotný, kteří slavili v Birminghamu v roce 1995 mezi sportovními dvojicemi.

"Tomáš dobře ví, že má šanci vyhrát, a podle mě to v jeho silách je,“ myslí si René Novotný. „Hovoří sice až o osmi favoritech, ale těmi největšími jsou čtyři závodníci – Japonec Takahaši, loni stříbrný a držitel světového rekordu, Francouz Joubert, loňský mistr světa, Švýcar Lambiel, před rokem bronzový, a Tomáš. Ostatní mají menší šanci. A to, že loni byli tři kluci ze čtyř prvních z Evropy, Tomášovi dodává sebevědomí. Navíc nezapomeňte, že tři favorité kolem Tomáše mohou mít stres z medailové obhajoby, zatímco Tomáš jde stále vzhůru,“ připomíná. Také skutečnost, že je mezi favority upřednostňován Takahaši, může v případě výkonu českého závodníka sehrát pozitivní roli.

"Vzpomeňte na lednové mistrovství Evropy v Záhřebu – na Eurosportu favorizovali Lambiela a Jouberta, o Tomášovi ani slovo. A to ho nakoplo. Teď to může být podobné. Ale nechci mluvit jen o zlatu. Každá medaile by byla fantastická, ovšem titul by byl přímo famózní,“ má jasno Novotný. Verner do posledních chvil tajil, s jakými jízdami v Göteborgu nastoupí – byť se krasobruslařská špička dobře zná, je dobré, aby soupeři zůstali co nejdéle v nejistotě."To je dobře, Tomáš si věří,“ odhaduje někdejší šampion. Krátký program mužů začíná vGöteborgu dnes v 10.00 a tady mohl nastat malý zádrhel – českého favorita nalosovali do předposlední skupiny, zatímco jeho největší soupeře do skupiny závěrečné.

"Z laického pohledu by bylo lepší, kdyby jel na konci – znal by výsledky lidí před sebou a mohl by vsadit na jistotu. Ale výsledek losu by mohl změnit ve svoji výhodu. Mohlo by jej to nutit k tomu, aby odevzdal maximum, a soupeře tak dostane pod tlak. Být jeho trenérem, poradil bych mu přesně tohle,“ pokyvuje hlavou Novotný.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.