Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesec opět přivítá světové lyžaře, organizátoři břímě MS vnímají

Sport

  21:00
PRAHA/LIBEREC - Po roce se tedy lyžaři vracejí na místo činu. Na kraji Liberce v areálu Vesec se totiž na víkend chystají závody Světového poháru ve sprintu. V místě, kde zůstaly po světovém šampionátu dluhy převyšující 100 milionů korun, se tedy znovu ozve svistot běžek elitních lyžařů.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

"Tentokrát má ale přípravu závodů pod svými křídly lyžařský svaz, tedy přesněji jeho dceřiná společnost CS SKI, vlastnící marketingová a televizní práva," připomíná generální sekretář svazu i zmíněných závodů Petr Graclík. "Při přípravě závodů ale využíváme i dost lidí, kteří se osvědčili také před a v průběhu loňského mistrovství světa."

Rok 2010 v obrazech

Víkendový Světový pohár bude v Česku mimořádně sledovaný, neboť nad loňskými dluhy, jež po mistrovství světa zůstaly, stále visí mlha nevyjasněnosti. I proto organizátoři sobotních a nedělních sprintů cítí místy i nevraživost a nesouhlas s dalšími sportovními aktivitami ve Vesci.

"Je třeba vidět především fakt, že se do zdejší infrastruktury a sportovišť zainvestovaly miliony a byla by škoda těchhle tratí nevyužívat," pokračuje Graclík. "Se světovým šampionátem ale zcela jistě souvisí fakt, že ze strany města a libereckého kraje jsme nedostali žádnou finanční podporu...."

Rozpočet do 10 milionů

Výkonný ředitel organizačního výboru Oto Linhart prozradil, že rozpočet akce se vejde do 10 milionů korun. "Což je pro podobnou mezinárodní sportovní akci částka velice nízká," povídá. "V žádném případě nechystáme nějaké megalomanské závody."

Světový pohár ve Vesci

Předpokládané náklady: 8,5 - 10 milionů korun.

Organizátor: CS SKI, tedy dceřiná společnost Českého svazu lyžařů.

Sníh: Na závodních tratích již leží dostatečné množství sněhu. K výrobě technického sněhu se využíval především vodní zdroj asi kilometr od Vesce. Ani současné vysoké teploty závod Světového poháru už neohrozí.

Program:
Sobota 11.45 kvalifikace sprintu volně muži (1,6 km) a ženy (1,3). 14.00 finále.
Neděle 11.15 kvalifikace závodu dvojic mužů a žen klasicky. 14.00 finále obou kategorií.

Nicméně jisté signály napovídají, že některé skupiny připravují na víkend protestní akce proti závodům. Nad čímž kroutí nechápavě hlavou i šéf běžecké sekce Mezinárodní lyžařské federace Jürg Capol: "Tenhle Světový pohár je přece úplně jiná akce než mistrovství světa. Řešení problémů a diskuse o nich by se snad měla řešit na správném místě s odpovědnými lidmi, a ne na závodní trati."

Podle Capola by bylo hříchem zmíněný areál pro špičkové lyžování nevyužívat. "Zdejší okruhy mají vynikající profil. Tratě jsou skvělé a hodně připomínají ty, na nichž se v únoru pojede mistrovství světa v Oslu." Celá infrastruktura bude ve zmenšené podobě připomínat loňský šampionát. "Nemá cenu vymýšlet cosi nového, vycházíme ve velké míře z toho, co se na mistrovství světa osvědčilo," říká Graclík.

Jeho slovům přikyvuje i Linhart. "Snažili jsme se maximálně využít toho, co zůstalo v areálu po šampionátu k dispozici, použili jsme i věci nakoupené pro loňský sprint na pražském Strahově, který se jel v rámci Tour de Ski." Sněhu je na trati sice dostatečné množství, ale teplé počasí, jež zřejmě vydrží až do konce týdne, si nemile pohrává s jeho kvalitou.

Lukáš Bauer.

"Úprava tratí bude zřejmě složitější, než kdyby mrzlo, v záloze máme i scénář, podle něhož bychom okruhy v případě nutnosti zkrátili," vysvětluje Graclík. Na tratích se představí většina světových elitních sprinterů (Norové, Švédové a Rusové berou závod jako kvalifikaci pro MS), v české kombinéze však budou chybět hrdinové z Tour de Ski Lukáš Bauer i Martin Jakš.

Bauer se ve sprintech neprosazuje a Jakš se až ve středu rozhodl, že po namáhavé Tour raději dá také přednost odpočinku. Prapor tuzemských lyžařů tak bude držet trio Dušan Kožíšek, Martin Koukal a Aleš Razým.