13. června 2011 13:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý: 'Já a NBA? Hlavně hrát pravidelně'

Nymburk - Partizan Bělehrad (Jan Veselý) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nymburk - Partizan Bělehrad (Jan Veselý) | foto: ČTK

PRAHA Patří mezi největší talenty světového basketbalu a zřejmě již brzy rozepíše v NBA další kapitolu své kariéry. Jan Veselý (21) se podle předpokladů stane nejvýše postaveným Čechem v historii draftů prestižní americké soutěže. "Svazující to pro mne ale nebude," nepřipouští si tlak nejlepší basketbalista Evropy do 21 let uplynulé sezony.

S Partizanem se vám podařilo v srbské lize vybojovat další titul. Jak jste si užil oslavy?
Slavili jsme hodně a užili si je; po tak vydařené sezoně jsme si je zasloužili. V pátek jsme měli se spoluhráči týmovou večeři, kterou jsme uplynulý ročník zakončili.

Cítil jste při oslavách, že už nejste tak úplně součástí týmu?
Jeden tým jsme byli až do konce sezony a zůstali jím i během oslav. Ostatně, vědělo se už dřív, že jsem na odchodu. S kluky mám navíc dobré vztahy a určitě s nimi setrvám v kontaktu i dál.

V Partizanu jste se stal u diváků možná nejoblíbenějším hráčem. Jak se s vámi fandové rozloučili?
Když jsem vcházel před posledním finálovým utkáním na palubovku, diváci mi tleskali vestoje a skandovali moje jméno. Jejich podporu jsem cítil i během zápasu. Bylo to pro mne něco neuvěřitelného. Podobné rozloučení zažije málokdo.

Zvítězil jste v anketě o nejlepšího hráče Evropy do 21 let. Překvapilo vás, že až za vámi zůstal hvězdný Španěl Ricky Rubio?
To je těžká otázka. On tu cenu vyhrál v minulosti už třikrát. Přestože mám za sebou skvělý ročník, překvapení to možná trochu bylo. O to víc mě těší...

Je to vaše nejcennější individuální trofej?
Nevybavuji si žádnou jinou. Z individuálních ocenění to bude tedy určitě tahle. Moc nad tím ale nepřemýšlím, vážím si zejména titulu, který jsme vybojovali.

I vy považujete uplynulou sezonu jako svou nejlepší?
Když se ohlédnu za třemi roky v Partizanu, určitě to byla tato sezona. Opravdu se mi povedla. Teď je ale přede mnou další rok, v němž na své výkony budu chtít navázat.

Očekává se, že se v draftu NBA objevíte v první desítce. S největší pravděpodobností tak překonáte dosud nejvýše postaveného Čecha v historii Jiřího Welsche. Ten byl v roce 2002 šestnáctý. Nebojíte se určitého tlaku, který dozajista ucítíte?
Svazující to pro mne nebude. Pracoval jsem na tom tři roky, makal jsem kvůli tomu, abych byl v draftu NBA umístěný co nejvýše. A to se mi snad podařilo. Když se mi vstup do téhle soutěže nepovede, tak se nedá nic dělat. Myslím si ale, že se s jistým očekáváním nějak dovedu vyrovnat. Budu se dál snažit na sobě pracovat v tréninku, abych podával takové výkony jako doteď a mohl se zlepšovat.

V zámoří září třeba Evropan Dirk Nowitzki. Je pro vás vzorem?
Budu se na sobě snažit co nejvíce, intenzivně pracovat, abych jednou v budoucnosti mohl jít v jeho šlépějích. Dirk Nowitzki je můj oblíbený hráč.

Sledoval jste finále NBA?
Musím říct, že moc ne. Teď, posledních čtrnáct dní a během naší finálové série s Partizanem, jsem totiž neměl až tolik času. Některé zápasy jsem si ale ujít nenechal. Uznávám samozřejmě, že pro fanoušky jde o nesmírně zajímavou sérii. Nejsympatičtějším týmem je pro mne Dallas.

Máte nějaký vysněný celek NBA, ve kterém byste chtěl působit?
Nemůžu říct, že bych měl nějaký tým jako vyloženě oblíbený. Hlavně bych chtěl hrát v klubu, ve kterém bych mohl pravidelně nastupovat a kde bych se cítil dobře.

V NBA na konci června vyprší kolektivní smlouva. Zajímáte se o situaci okolo případné výluky?
Na dálku ji sleduju a zjišťuju si nějaké informace. Pro nás nováčky to není úplně ideální situace. Je otázkou, zda a jak bude výluka dlouhá a kdy vůbec liga začne.

Jak moc by vám bylo líto, kdyby se začátek soutěže odložil?
Nedá se říct, že by mě to snad nějak extra mrzelo. Pracoval jsem na tom, abych v NBA mohl hrát, a o tu možnost bych přijít neměl ani v případě, že k výluce v dohledné době skutečně dojde.

Kam by vedly vaše kroky, kdyby se musela vaše premiéra v NBA posunout? Loni se o vás zajímal třeba Real Madrid, CSKA Moskva, Panathinaikos...
Momentálně Evropu vůbec neřeším. Zajímá mě především draft NBA a teprve potom uvidím, co se bude dít dál. Pokud to bude aktuální, začnu se zabývat i jinými možnostmi. Prioritou však pro mne zůstává samozřejmě NBA.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.