25. června 2011 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Veselý má potenciál, aby v NBA uspěl'

Nymburk - Partizan Bělehrad (Jan Veselý) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nymburk - Partizan Bělehrad (Jan Veselý) | foto: ČTK

PRAHA Jan Veselý nakročil do slavné NBA. A při draftu mladíků mu podle odborníků přálo štěstí. "Washington je určitě dobré řešení," říká Petr Janouch, expert na zámořskou soutěž.

LN: Ve hře bylo hned několik klubů. Nakonec vyšla šestá volba v pořadí, kdy na Jana Veselého ukázal Washington. Je to dobrý klub pro jeho start v NBA?
Honza do Washingtonu chtěl, je to určitě dobrý tým. Osobně jsem spíš tipoval, že si ho vybere jako pátého Toronto, které má slabší hráče na jeho pozici křídla a Honza by to měl s prosazením jednodušší. Ve Washingtonu sice bude větší konkurence, ale mělo by mu pomoci, že klub staví na mladých hráčích a také i to, že trenérem týmu je Flip Saunders, což je velká osobnost, která by mu měla v růstu pomoct.

LN: Dá se odhadnout, jestli z Veselého může být hvězda NBA?
To je velice těžké. I skauti se někdy netrefí a jednička propadne, zatímco dvaatřicítka je hvězdou, která se objevuje na All Star Game. Honza má ale ideální předpoklady, aby uspěl. Evropané často zaostávají v atletičnosti, ale právě ta je jeho předností, kterou se Američanům vyrovná. Bude záležet jen na jeho hlavě a na tom, jak bude ochoten na sobě dál pracovat. Každopádně má na to, aby byl solidním hráčem první pětky.

LN: Co všechno mu šestá pozice v draftu garantuje?
Garantuje mu především výbornou smlouvu na tři roky, která by se měla pohybovat mezi 12-15 miliony dolarů. Samozřejmě je ve hře stále výluka, ale tento bod – tedy výše nováčkovských platů – by se měnit neměl.

LN: Právě zmíněná výluka je trochu strašákem. Naskočí Veselý do NBA už na podzim?
Bohužel se může stát cokoliv. Výluka určitě bude, to je jisté. A v roce 1999 trvala až do února. Tipnul bych si, že i tentokrát nebude trvat celý rok, což je taková největší hrozba. Honza je odhodlaný nastoupit v NBA a určitě se nebude rychle shánět po nějaké smlouvě v Evropě. Dobře si uvědomuje, že kdyby se v Evropě zranil, jeho pozici to výrazně zhorší.

LN: Veselý na sebe při draftu upozornil i tím, že před kamerami políbil svou přítelkyni. Pomůže mu to k zviditelnění?
(smích)… Určitě na sebe upozornil, ale Američané jsou velcí puritáni. Naštěstí to tentokrát vzali s humorem. Takže zajímavý vstup, ale na jeho kariéru to pochopitelně žádný vliv mít nebude.