Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veselý nekráčí mezi dospělé sám, český tenis má nadějných juniorů víc

Australian Open

  19:59
PRAHA - Jméno Jiřího Veselého už každý zná. Od té doby, co v pozici nejlepšího juniora světa v lednu vyhrál dvouhru i čtyřhru na mládežnickém Australian Open, stala se z něj největší naděje českého tenisu. Sedmnáctiletý mladík si dokonce vysloužil nominaci do daviscupového výběru a přihlížel nečekanému vyřazení od Kazachstánu.

Tenista Jiří Veselý. foto: ČTK

Právě on by měl časem zaplnit propast, která se otevírá za sedmým hráčem světa Tomášem Berdychem. Dvaatřicetiletý Radek Štěpánek sice zastavil pád žebříčkem, ale stárne. Nikdo neví, jak dlouho ještě bude hrát na vrcholové úrovni. Jan Hájek je zase skvělý antukář, ale na ostatních površích tápe. Ivo Minář a Jan Hernych do elitní stovky už nakoukli, ale nedokázali se v ní udržet.

Česko má v současnosti 30 hráčů na okruhu ATP, ale jen tři v první a čtyři ve druhé stovce. Ostatní zůstávají skryti hluboko za nimi. "Mezera je velká. Už sedm let se neobjevil mimořádný hráč," vysvětluje tenisový expert Zdeněk Žofka.

Jen Veselý má údajně předpoklady, aby se v budoucnu stal platnou součástí výběru pro Davis Cup. "Mluví se o něm. Je to prima kluk a výborný hráč. Nikdo vám ale nezaručí, že uspěje. Potřebovali bychom tenistů na podobné úrovni několik, aby se alespoň jednomu povedlo prorazit," připomíná Žofka.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Čeští tenisté.

Veselý teď musí zvládnout možná nejtěžší část kariéry. Vstupuje mezi profesionály, kde ho čekají soupeři na úplně jiné úrovni. Tou cestou se však nevydal sám, první krůčky mezi dospělé udělala i řada dalších talentovaných kluků – Robert Rumler, Michal Konečný, Martin Přikryl, Radim Urbánek, Jakub Lustyk či Lubomír Majsajdr.

Že vám ta jména nic neříkají? Konečný se stal v roce 2007 mistrem Evropy do osmnácti let. Rumler zase býval v juniorech lepší než jeho kamarád Veselý. Loni se mu přestalo dařit a zaměřil se na turnaje série Futures. Třeba napodobí osud Andyho Roddicka, který chtěl v sedmnácti skončit, protože v mládežnické kategorii nevyhrával. Kouč mu to rozmluvil a dnes je z Američana osmý tenista světa.

Jiří Veselý (vlevo), Filip Horanský.

Pravda se ukáže až za dva roky To se ale nemusí povést žádné z českých nadějí. Ani juniorské tituly neznamenají nic. Stačí si vzpomenout na Dušana Lojdu, jenž v roce 2006 vyhrál juniorské US Open a byl považován za obrovský talent. "Jenže pak se zranil a nedostal ani do stovky žebříčku ATP," připomíná Žofka. Levoruký Lojda se stal důkazem, jak nevyzpytatelný a komplikovaný je přechod mezi starší a zkušenější hráče. Proto tenisovým fanouškům nezbývá nic jiného než čekat.

"Veselý určitě dozraje, ale může to trvat tři nebo čtyři roky," varuje daviscupový nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. Jenže statistika nejlepších hráčů současnosti požaduje rychlejší vzestup. V útlém věku zabralo Berdychovi, Nadalovi, Djokovičovi, Federerovi, Soderlingovi, Roddickovi i mnoha dalším hvězdám maximálně dva roky, než pronikli do elitní stovky žebříčků.

Většina z nich navíc začínala v profesionálech daleko dřív než například Veselý. "Docela se nadře, aby stihnul do dvou let dohonit úroveň, na které byli oni v jeho věku. Musel by být jako raketa," přiznává Žofka.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat