Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý: Ve Fenerbahce do toho chci dát vše, na NBA nemyslím

Jan Veselý na draftu NBA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý na draftu NBA. | foto: Reuters

LUBIN/PRAHA Po třech letech se český basketbalista Jan Veselý rozhodl v létě opustit vysněnou NBA a vrátit se ze zámoří do Evropy. Cíl? Znovu nastartovat svoji kdysi slibně rozjetou kariéru. Nejslavnější basketbalová liga světa ale pro něho ještě není definitivně uzavřenou kapitolou.

Veselého k odchodu ze zámoří zlákala především šance ve Fenerbahce Istanbul pravidelně hrát a také spolupráce s jedním z nejlepších evropských trenérů Željkem Obradovičem. Svou kariéru v NBA však nebere jako uzavřenou a nebrání se tomu jednou se do nejlepší světové soutěže vrátit. Nejdříve však za dva roky.

„Neberu NBA jako uzavřenou kapitolu. Teď jsem tam nedostal nabídku, jakou bych chtěl, proto jsem na dva roky podepsal Fenerbahce a pak se uvidí. Neuzavřel jsem to, ale teď jsem hlavou tady ve Fenerbahce a chci do toho dát vše a nemyslet na NBA,“ řekl Veselý v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi.

Po delší než roční pauze se do NBA vrátilo v historii jen kolem patnácti Evropanů. Ze současných hráčů jsou to například Ersan Ilyasova či Mickaël Gelabale. Většinou je ale návrat velmi složitý. Tím se však Veselý nechce stresovat.

„To jsem neřešil. Kdybych tam měl zůstat jen kvůli tomuhle a další rok se trápil, tak to je lepší hrát v Evropě. Pokud bude problém se vrátit, tak se nedá nic dělat a zůstanu tady,“ řekl Veselý. „Nedostal jsem tam takovou šanci, jakou jsem si představoval. To je jediný důvod, proč se vracím. Upřímně nevím, jak jsem s tím měl bojovat lépe, co dělat jinak,“ dodal.

V létě sice nějaké nabídky z NBA měl, ale žádná nesplňovala jeho očekávání. „Nabídku z Fenerbahce jsem nejprve odkládal a čekal, jestli se někdo ozve v Americe. Nějaké nabídky přišly, ale bylo to jen na rok. Nebyla by to jistota a byl by to velký tlak. Musel bych se hned ukázat, jinak bych šel pryč. Proto mi přišlo lepší zvolit Fenerbahce a hrát. A ne přemýšlet o tom, že musím někomu něco dokazovat, jinak nebudu mít šanci,“ vysvětlil.

Čtěte více

Naopak ve Fenerbahce věděl, na čem je, protože mu nabídlo dvouletou smlouvu a navíc byl v dlouhodobém kontaktu s trenérem Obradovičem. „Poprvé mě chtěl, ještě když jsem hrával za Partizan Bělehrad. Máme i stejného agenta, takže se známe dlouho,“ řekl Veselý. „Věděl jsem, že mi věří a že mi dá šanci hrát, to pro mě bylo nejdůležitější. Vždycky jsem měl sen pod ním hrát, takže jsem rád, že se to splnilo,“ dodal.

Velkou roli hrálo i to, že Veselý se po tříletém působení v Partizanu považuje z poloviny za Srba a lépe se mu tak s trenérem komunikuje. „Je to přísný trenér, asi to není pro každého hráče, ale já jsem na to ze Srbska zvyklý a nevadí mi to. Srbská škola mi vyhovuje,“ řekl.

Právě kvůli průtahům kolem nového angažmá se nakonec v létě omluvil z reprezentace, přestože původně chtěl českému týmu v kvalifikaci o mistrovství Evropy pomoci. „Já nikdy neměl problém reprezentovat a i trenérovi Ginzburgovi jsem v únoru řekl, že chci hrát. Situace však nakonec byla taková, že jsem do Fenerbahce přišel v pondělí podepsat smlouvu a udělat fyzické testy, ale vše se protáhlo až do pátku, kdy už reprezentace odlétala na první zápas,“ vysvětloval Veselý.

Proto mu přišlo rozumnější se z reprezentace omluvit, než nerozehraný na poslední chvíli zasahovat do národního týmu. „Já tři měsíce nehrál pět na pět, proto mi nepřišlo rozumné se připojovat k týmu, který už měsíc a půl trénoval spolu. Všichni by ode mě čekali velké věci, ale já si nebyl jistý, co bych tam předváděl, kdybych se k týmu připojil v průběhu kvalifikace, když jsem trénoval jen individuálně,“ dodal.

Pokud mu to situace dovolí, nebrání se tomu, aby se k reprezentaci připojil příští rok pro mistrovství Evropy, jako tomu bylo v létě 2013. „Tehdy to šlo, protože jsem mohl s týmem absolvovat téměř celou přípravu. Teď ta možnost prostě nebyla kvůli protahování podpisu smlouvy s Fenerbahce. Proto mi přišlo rozumnější zvolit tuto variantu. Ale když za rok budu moct, tak určitě budu rád hrát. Ještě je to však zadlouho a nevím, jak se vyvine sezona. Ale když to půjde, přijedu,“ prohlásil Veselý.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...