25. června 2011 13:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Veselý vždycky vynikal, vzpomíná první kouč

Jan Veselý před draftem NBA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý před draftem NBA. | foto: ČTK

PRAHA Když před několika lety trénoval Jana Veselého, asi ještě netušil, kam až to jeho svěřenec dotáhne. Dušan Hrdlička byl prvním koučem, pod jehož rukama prošel šestý muž letošního draftu NBA. "Už při svých začátcích vynikal svým koordinovaným pohybem," vzpomíná.

Jak vám bylo, když jste se dozvěděl, že se Veselý umístil tak vysoko v draftu. Očekával jste to? 
NBA jsou úplně jiné basketbalové dimenze. Ale přiznám se, že jsem to čekal. Sleduji Honzovu kariéru dlouho, draft dopadl pro mne podle očekávání.

Myslíte si, že má na to, aby se prosadil?
Bude záležet na důvěře trenéra a na tom, s kým bude hrát na postu jedna - na tom, kdo bude rozehrávat.

Jaké jsou jeho hlavní přednosti?
Je atletický výborně připravený. Má rychlost a i při své výšce zůstává koordinovaný. S 211 cm přitom dokázal v Eurolize bránit i o mnoho menší hráče, kteří byli lídři svých týmu, což je na takto vysokého hráče atypické. v NBA se o to bude muset alespoň ze začátku opírat - než získá zdravé sebevědomí, než opravdu začne sám něco tvořit a dávat body.

A v čem shledáváte jeho nedostatky?
V Bělehradě, kde tři roky působil, to byl jiný svět... Jedna věc je jaké informace tomu klukovi dáváte, druhá jak je s nimi schopný v daném prostředí pracovat. Když jsem viděl ty desetitisíce lidí a v tom ti basketbalisté hráli, tak si dovedu představit, že v hlavě devatenáctiletého kluka musí vzniknout obrovský zmatek. Myslím, že hráčcky i osobnostně vyzrává. Možná by se měl ale přestat bát hrát na sebe, aby se více dostával k bodům, aby se nebál s míčem něco udělat. Teď by měl ale v první řadě zapracovat na střelbe a na hře jeden na jednoho.

Jak se k vám vůbec dostal?
Přišel s tatínkem. Zakládal jsem klub a po třech letech angažoval Jana veselého staršího, kterým při té příležitosti přivedl svého syna. Já jsem tehdy trénoval ročník 89 a jeho si vzal ke starším klukům.

Rozpoznal jste v něm talent?
Důležité je, jaké má hráč doma zázemí. Oba jeho rodiče byli vrcholoví sportovci. Matka volejbalistka a otec basketbalista. Dá se říct, že Honza ani neměl kam cuknout. Musel by se snad zranit, aby se neprosadil. A co se týká mého pohledu na něj, pamatuji si jako dnes, když jsme byli na prvním turnaji. Byl samá ruka samá noha, ale nechyběla mu obratnost a zdobila ho koordinovanost. Byl pohybově šikovný, čímž se od ostatních nejvýrazněji olišival.

Na sportovním kanálu americké televize diskutovali o tom, že by Jan mohl vyhrát soutěž ve směčování, která je součástí All-star Game...
Určitě má k tomu dispozice. Je to atypický basketbalista, kterých moc po světě nechodí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.