Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veselý: Že jsem jednička místo Berdycha. I já jsem schopný porazit Tsongu

Sport

  16:00
TŘINEC - Po životním úspěchu ve Wimbledonu, kde v osmifinále usiloval pět setů o vyřazení svého dětského idolu Tomáše Berdycha, přijel tenista Jiří Veselý na čtvrtfinále Davisova poháru jako nový lídr českého týmu. Právě Berdycha v pozici jedničky 23letý hráč v Třinci nahradí. „Zatím jsem spokojený,“ tvrdil Veselý po losu víkendového klání proti Francii.

Jiří Veselý je poprvé v kariéře českou jedničkou. foto: ČTK

Veselý si získal respekt také u soupeře. „Veselý? To je velmi dobrý hráč. Líbilo se mi, jak hrál teď ve Wimbledonu,“ prohlásil Jo-Wilfried Tsonga, který na travnatém grandslamu došel o kolo dál a podlehl v pětisetové bitvě pozdějšímu šampionovi Andymu Murraymu.

„Určitě je schopný porážet i ty nejlepší tenisty, jako to předvedl třeba proti Novakovi Djokovičovi (Veselý nad světovou jedničkou uspěl na antuce v Monte Carlu). Uvědomujeme si, že je velice nebezpečný, a proto se budeme snažit hrát proti němu náš nejlepší tenis,“ pokračoval v hodnocení mladého Čecha desátý hráč světa.

A co říkal po čtvrtečním losu sám Veselý?

„Trošičku nervózní jsem, myslím, že to k tomu i patří. Přece jenom jsem v roli jedničky, takže se ode mě nějaké body očekávají. Ale s formou jsem zatím spokojený. Je to pro mě samozřejmě zodpovědnost, ale naše pozice, kdy nejsme úplně v pozici favoritů, je přijatelná k tomu, abychom o víkendu předvedli nejlepší tenis a pokusili se Francouze porazit.“

Změnila se vaše příprava během daviscupového týdne, když jste teď v nové roli?
Tyhle věci se nemění. Každý si dělá svůj program, dělá, co potřebuje. Snažím se připravit na utkání nejlépe, jak můžu. Někdy forma je, někdy není. Koneckonců rozhodující bude, až jaký výkon předvedu v zápasech.

Pociťujete trochu jiný tlak než v loňské baráži v Indii, kdy jste byl lídrem týmu poprvé?
Jiné to bude hlavně v pátek, kdy se ten bod ode mě očekává. Chceme totiž udělat body přes Pouilleho a ve čtyřhře. Ale zase můžeme hrát uvolněně, dát do toho maximum. Fanoušci nás poženou dopředu a Davis Cup je tak specifický, že se nedá předvídat, jak bude víkend vypadat.

Pouilleho jste dvakrát porazil v nižších kategoriích. Můžete z toho těžit, nebo jste oba už někde jinde a rozhodovat to nebude?
Posunuli jsme se. Naposledy jsme spolu hráli minulý rok v Aucklandu, kdy on nebyl ani ve stovce, já byl někde sedmdesátý. Progres jsme udělali oba. On udělal za poslední dobu větší skok, hrál semifinále v Římě, ve Wimbledonu došel až do čtvrtfinále. Formu si přeneseme oba, ale je to Davis Cup, budou pracovat určitě velké nervy. Pro něj je to premiéra v týmové soutěži, takže se pokusím vytěžit maximum.

Může tedy fakt, že francouzskou dvojku čeká debut v týmové soutěži Čechům pomoct?
Může a nemusí. Těžko říct. Každý atmosféru prožívá jinak. Možná pro něj je snadnější mít premiéru venku, než kdyby hrál doma, ale jak jsem říkal - každý se s tlakem vyrovnává jinak.

Čím je váš páteční soupeř nepříjemný?
Skvěle podává, skvěle se hýbe odzadu. Má velmi dobrý forhend, z něhož dělá hodně přímých bodů. Ale myslím, že bych se měl soustředit spíš sám na sebe, musím dobře podávat, abych s ním držel krok a vypracoval si šanci ho porazit.

Zvládl byste teoreticky i tři zápasy ve třech dnech, jak to často dělával Berdych?
Fyzicky určitě připravený jsem.

Francouzi přijeli do Třince i s Gillesem Simonem. Jste překvapený, že nakonec do hry nezasáhne a přednost dostal právě Pouille?
Překvapilo nás to všechny. Simona jsme v sestavě očekával. Mohl hrát v klidu na turnaji v Hamburku, místo toho tady trávil skoro celý týden. Ale to není naše starost, soustředíme se na to, abychom získali tři body.

Jde tedy o příjemné překvapení?
No... V Davis Cupu nikdy moc neperlil (Simonova bilance ve dvouhře je 7:10), ale pořád je to kvalitní hráč, který byl dlouhou dobu v desítce. Letošní sezona mu zatím moc nevychází, ale kvality má. Na druhou stranu Francie je silná, takže si člověk těžko vybere přijatelného protivníka.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...