Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veslař Synek se dostal do společnosti Jíchy, Jágra, Haška či Železného

Sport

  20:03
PRAHA - Již druhému českému sportovci se v krátké době dostalo významného ocenění. Po Filipu Jíchovi, jenž byl před devíti dny zvolen nejlepším házenkářem světa roku 2010, se dnes stejné pocty mezi veslaři v anketě Mezinárodní veslařské federace dočkal Ondřej Synek.

Ondřej Synek. foto: ČTK

Osmadvacetiletý skifař byl v uplynulé sezoně neporazitelný a vyhrál všechny velké závody: mistrovství světa a Evropy, všechny tři díly Světového poháru, a tím také jeho celkovou klasifikaci.

SYNEK VLÁDNE VŠEM, český šampion se stal nejlepším veslařem světa!

Stejně starý házenkář Jícha svými kvalitami nejenže vysoko převyšuje český standard, ale vyčnívá i v celosvětovém měřítku. Vyhlášený kanonýr loni prožil fantastický rok, když se svým Kielem vyhrál Ligu mistrů a obhájil v ní pozici nejlepšího střelce. Opět se stal i nejlepším hráčem bundesligy.

ONDŘEJ SYNEK

Datum a místo narození: 13. října 1982, Brandýs nad Labem
Výška a váha: 199 cm, 100 kg
Klub/trenér: Dukla Praha/Milan Doleček st.
Největší úspěchy: MS 2010 (Hamilton, jezero Karapiro) - zlato; OH 2008 (Peking) - stříbro; MS 2007 (Mnichov) - stříbro; MS 2005 (Gifu), 2006 (Eton) a 2009 (Poznaň) - bronz (vše skif); MS 2003 (Milán) - bronz (dvojskif); ME 2010 (Montemor-o-Velho) - zlato (skif); ME 2007 (Poznaň) - zlato (osma); 5x celkový vítěz SP (2003 dvojskif, 2005, 2007, 2008 a 2010 skif) Ocenění: vítěz ankety FISA o nejlepšího veslaře světa (2010); 3x vítěz ankety Posádka roku o nejlepšího veslaře ČR (2007, 2008 a 2010)
Rodina: svobodný; přítelkyně Pavla, dcera Alice (2010)
Záliby: sport, motorky, film, hudba
Ostatní: s veslováním začal ve 13 letech v oddíle Kondor Brandýs nad Labem, odkud si jej v roce 1999 vytáhl do pražské Dukly trenér Doleček; v sezonách 2002-04 závodil ve dvojskifu s Dolečkem mladším, v roce 2005 usedl do skifu a uvedl se výhrou v závodě SP v Etonu; nástupce Václava Chalupy, kterého dokázal na skifu jako první tuzemský závodník po 14 letech porazit; první český mistr světa v olympijské veslařské disciplíně historie; v loňské sezoně byl na skifu suverénní - vyhrál MS, ME i všechny tři závody SP; po listopadovém triumfu na MS mu ministr obrany Alexandr Vondra propůjčil hodnost nadporučíka.

Už zkraje roku zazářil na ME v Rakousku, kde byl coby nejlepší střelec turnaje vyhlášen i nejužitečnějším hráčem. V anketě expertů, novinářů a fanoušků nakonec dostal 31 procent hlasů.

Od roku 1993 se Jícha stal pátým českým zástupcem kolektivního sportu, jenž získal podobně významné ocenění. Asi největší ohlas sklidil ojedinělý úspěch bývalého kapitána české fotbalové reprezentace Pavla Nedvěda, který v roce 2003 převzal jako druhý Čech po Josefu Masopustovi Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. V prestižní anketě časopisu France Football za sebou nechal Francouze Thierryho Henryho i Itala Paola Maldiniho.

Na trofej srovnatelnou s úspěchem tehdejšího záložníka Juventusu Turín dosáhli také hokejisté Dominik Hašek a Jaromír Jágr. V zámořské NHL se stali držiteli Hart Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezony (Hašek v letech 1997 a 1998, Jágr v roce 1999) i obdobného ocenění Lester B. Pearson Award, nyní již Ted Lindsay Award, o jehož vítězi rozhodují samotní hráči (Hašek 1997 a 1998, Jágr 1999, 2000 a 2006).

Odměnu za svoje umění přebrala v roce 1996 rovněž Eva Němcová. Basketbalistku francouzského klubu Bourges a vůdčí osobnost české reprezentace zvolili evropští experti v anketě italského sportovního deníku Gazzetta dello Sport nejlepší hráčkou starého kontinentu.

V individuálních sportech nelze nezmínit ocenění Jana Železného, který byl v roce 2000 vyhlášen vítězem prestižní ankety Mezinárodní atletické federace o nejlepšího atleta světa. V tvrdé konkurenci se nejúspěšnější oštěpař historie dočkal až ve chvíli, kdy vybojoval své třetí olympijské zlato.

Obdobně se prosadili například i sportovní střelci. Martin Tenk se stal nejlepším světovým střelcem za rok 2003, Kateřina Emmons byla zvolena nejlepší ženou svého oboru před třemi lety, poté co na OH v Pekingu získala zlatou a stříbrnou medaili.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat