Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Potopení nehrozí‘. Závod veslařů byl ale kvůli nepříznivým podmínkám zrušen

Sport

  14:55aktualizováno  15:55
RIO DE JANEIRO - Silný vítr dál komplikuje život veslařům na olympijských hrách v Riu. Začátek druhého dne závodů na laguně Rodriga de Freitase byl nejprve kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám o dvě hodiny odložen, v 15:30 pak pořadatelé oznámili, že se nedělní program neuskuteční.

Srbský dvojskif skončil ve vodě, Milosi Vasicovi a Nenadu Bedikovi museli pomáhat záchranáři. foto: Reuters

S rozbouřenou hladinou se veslaři potýkali už v sobotu a měli potíže se na ní udržet. Vedení mezinárodní federace FISA přesto nechtělo program přerušovat ani odkládat. Podle prezidenta federace Jeana-Christopha Rollanda náročné podmínky prověří dovednosti veslařů.

Hrozný, měla jsem plnou loď vody a potápěla jsem se, vzteká se Topinková Knapková

„Sledovali jsme tři důležité faktory - bezpečnost, spravedlivost a možnost veslovat. A bylo jasné, že sportovci nejsou v ohrožení a podmínky ve všech šesti drahách byly stejné. Veslovat se dalo, nehrozilo potopení lodí,“ vysvětlil Rolland, proč se první den veslařské regaty uskutečnil bez větších změn jen s drobným časovým posunem některých rozjížděk.

Šéf veslařské federace zároveň účastníky her upozornil, že stejně budou funkcionáři a organizátoři postupovat i v dalších dnech. „I nadále budeme hlídat uvedené tři faktory, podle kterých určíme, jak budeme pokračovat. Náročné podmínky otestují schopnosti sportovců,“ řekl Rolland.

Nedělní program se kvůli větru opožďuje

V neděli ale museli organizátoři už dvakrát start programu o hodinu posouvat, druhou změnu byli nuceni učinit i proto, že silný vítr poškodil bójky ohraničující jednotlivé dráhy. Podle aktuálního plánu by v 16:40 měly do oprav nastoupit Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou na dvojskifu a o dvacet minut později čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč a Jan Vetešník.

Z podmínek v Riu nebyli už v sobotu nadšeni ani Ondřej Synek a Miroslava Topinková Knapková. Oba čeští skifaři sice jistě postoupili do úterního čtvrtfinále, ale v cíli spokojeností neoplývali.

Ondřej Synek v cíli rozjížďky, kterou bezpečně vyhrál.
Srbští dvojskifaři Milos Vasic a Nenad Bedik skončili ve vodě. Při své...

„Tady se nedá vůbec mluvit o nějakých pocitech z jízdy. To je, jako kdybych si vzal pramici pod Karlovým mostem, tak to bude stejný,“ řekl Synek. Topinková Knapková přiznala, že byla ráda, že vůbec dojela do cíle. „Měla jsem při rozjíždění strach, abych se nepřevrátila a pak jsem měla úplně plnou loď. Vzhledem k podmínkám asi můžu být ráda, jak to dopadlo,“ uvedla obhájkyně olympijského zlata.

Nejhůře ze všech dopadla srbská dvojice bez kormidelníka Miloš Vasič, Nenad Bedik, kteří skončili ve vodě a do cíle nedojeli. Něco podobného se na olympiádě stalo naposledy v roce 2004 v Aténách, kde měli veslaři také velké problémy s vlnami. Výkonný výbor FISA bronzovou posádku z loňského světového šampionátu zařadil do nedělních opravných jízd a umožnil jí tak pokračovat v olympijské regatě.

Autor: