Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězení Letná. Zvedne Spartu?

Sport

  7:43
PRAHA - Do práce v devět dopoledne, domů v osm večer. Až jedenáct hodin na stadionu. Fotbalisté Sparty si vysloužili „letenské vězení“.

Trenér Sparty Michal Bílek foto: ČTK

V reakci na zoufalé jaro, které zatím rámují katastrofy s Jabloncem a ve Zlíně, zavedl trenér Michal Bílek přísný režim. Rudý tým se díky němu má vyhrabat z mizerie. „Na stadionu budeme trávit daleko více času. Budeme se věnovat nejen tréninkům, ale i regeneraci, vyhodnocování zápasů, sledování soupeře... Stále je co zlepšovat,“ oznámil nekompromisně Bílek.

Odpadlo sváteční velikonoční volno, přibyly další fáze přípravy. A hráči nesmí mezi jednotlivými tréninky odjíždět domů. Takové „nevolnictví“ dlouho nepoznali.

Co obnáší přísný režim na Letné

Vysoké pokuty – jejich výši vedení Sparty nespecifikovalo
Zrušené velikonoční volno – místo něj došlo na dvoufázový trénink
Přeřazení do rezervy – do béčka putoval záložník Šimák a stoper Drobný
Delší tréninky včetně regenerace – hráči si denně odkroutí až o čtyři hodiny víc
Důkladnější rozbory – u videa bude mužstvo zkoumat vlastní zápasy i hru soupeře

„Všichni asi nadšení nejsou, ale tak je to s každým rozhodnutím,“ přiznal záložník Pavel Horváth.

„Ale já osobně s tím problém nemám. Budeme mít alespoň dost času popřemýšlet, co s tím a jak to dobré dostat do palic,“ dodal.

Ještě dopadl dobře. Záložník Jan Šimák a obránce Václav Drobný už zpytují svědomí v třetiligovém béčku, kam byli odesláni prý kvůli dlouhodobému laxnímu přístupu.

„Je to obrovský šok a zklamání. Nikomu bych to nepřál. Jestli to mělo nakopnout mužstvo, tak doufám, že jim to pomůže a Teplice porazí,“ říkal včera Drobný.

Video, rozbor, trénink. Nuda Sparta moc jiných možností, jak tým probrat, nemá. Jeden trenér ale s ostřejšími metodami na Letné nedávno narazil. Hráči se vztekali kvůli dlouhým tréninkům a rozborům, které zavedl Jaroslav Hřebík.

„Přijedu na Spartu v půl desáté a odjíždím z dopoledního tréninku ve tři odpoledne. Hodinu sedíme u videa, pak se vše další hodinu rozebírá. Následuje trénink. Strašidelná nuda,“ stěžoval si před dvěma lety jeden z hráčů Večerníku Praha. „Já chci pracovat a moc. Totéž žádám od hráčů,“ reagoval tehdy na podobné výtky Hřebík.

Přísný dril prostě fotbalisté občas nesou velmi nelibě. „Ono to moc není o tom, jestli je člověk zavřený. Jestliže se hráči nedokáží motivovat sami, žádná báza nepomůže. Jen se vytváří alibi, že se pro úspěch udělalo všechno,“ míní Jiří Novotný, bývalý kapitán Sparty a nyní obránce Blšan.

Když hrál na Letné, s podobným nařízením se nesetkal. Nekonečná soustředění a pobyt na báze však zažíval v Kazani. V Rusku je takový způsob přípravy naprosto běžný.

„Když mají Rusové volnější trénink, dokáží toho zneužít,“ vysvětluje Novotný. Mnoha fotbalistům z jiných zemí, včetně řady Čechů, ovšem takový přístup nevoněl.

Co udělá se Spartou? „Dost záleží na povahách. Může to být pozitivní i negativní,“ tvrdí Novotný.

„Teď se to těžko posuzuje. Čas ukáže, jestli to bude přínosné. Ale něco se prostě stát muselo, takhle to dál nejde,“ připouští Horváth.

Sparťané se budou dál scházet v devět dopoledne, jak byli zvyklí. Pokud budou mít jen dopolední trénink, práce jim po něm neskončí.

„Odpoledne budeme koukat na video, rozebírat soupeře, hodnotit a tak. Nudit se určitě nebudeme,“ popisuje s úsměvem Horváth.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...