Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vícebojaři prchají z Dukly do pražského Olympu. Bude je trénovat Karas

Sport

  15:20
PRAHA - Touha po změně prostředí a víra, že v tom novém bude řešit především atletiku a ne zranění? Chuť konečně dokázat, že jej ještě před krátkým časem označovali za nástupce Romana Šebrleho právem? Snaha ulevit trenérovi a dát mu čas i prostor na vyléčení zdravotních neduhů?

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet. foto: ČTK/AP

Od každého trochu.

Talentovaný vícebojař Adam Sebastian Helcelet se rozhodl odejít z Julisky do Stromovky čili z Dukly do pražského Olympu. Potvrdil tak, že velké přestupy nejsou výsadou pouze fotbalu nebo hokeje. Pravda ale je, že podobné změny klubových barev nejsou v atletice obvyklé, zvláště když je Dukla považovaná za baštu víceboje.

Nicméně stalo se.

"Letošní i loňská hlavní sezona mi nevyšly podle představ, potýkal jsem se s různými bolístkami. A jelikož můj trenér Ruda Černý má zdravotní potíže a potřebuje se uzdravit, rozhodl jsem se změnit prostředí. S Rudou jsme se dohodli," vysvětluje brzy třiadvacetiletý Helcelet, o němž se už delší čas hovoří jako o vícebojaři budoucnosti.

Na ME 2012 skončil osmý, loni na MS kvůli zranění nemohl a na letošní Evropě v Curychu obsadil jedenáctou příčku, když ani tam nejel zcela v pohodě. Pokud nepočítáme páté místo z halového MS 2012 a "bramborovou" medaili z loňské evropské haly, je jeho dosud jediným kovem bronz z mistrovství Evropy do 22 let z téhož roku.

Pod taktovkou trenérského novice

Vícebojařských koučů v Praze mnoho není, takže volba byla jasná. V Olympu už druhým rokem třímá trenérskou taktovku ambiciózní Josef Karas. Čechokanaďan, který se před desítkou let vrátil do vlasti a právě v desetiboji reprezentoval na ME 2006 v Göteborgu i na MS v Ösace 2007. A před čtyřmi lety v Soulu skončil na druhém místě v soutěži o nejkrásnějšího muže světa, když předtím ukončil atletickou kariéru kvůli zranění.

Český sedmibojař Adam Sebastian Helcelet (vlevo) a Petter Olson (uprostřed) ze Švédska

Do jeho skupiny zamířil Helcelet před dvěma týdny i se svým tréninkovým parťákem, třiadvacetiletým Markem Lukášem, rovněž účastníkem letošního mistrovství Evropy v Curychu.

"Oba dobře znám a vím, že Adama často sužovala zranění," pokyvuje hlavou 36letý Karas. "Myslím, že poslední dva roky právě z těchto důvodů neměl pocit, že pro atletiku udělal všechno. O to v naší práci půjde především - oba musí být zdraví, a to celý rok, nejen jeho polovinu. To je základní předpoklad k tomu, aby se dál zlepšovali, což v silách obou atletů je. Jsou talentovaní a je jim teprve třiadvacet," dodává stále ještě trenérský novic.

Tohle nás nakopne, těší se Helcelet

Helcelet je z přístupu svého nového trenéra nadšený. "Ale nadšení pro atletiku vidím především na Josefovi, přesně takový náboj jsem potřeboval. Vždyť v jednu chvíli před letošním Curychem jsme kvůli Rudově nemoci trénovali s Markem na Julisce sami. Na Olympu jsme zapadli do desetičlenné skupiny, ve které je i překážkář Martin Mazáč - věřím, že právě práce ve skupině nás nakopne," pochvaluje si změnu. 

Jak se ke všemu postavila Dukla? "Popřáli jsme oběma všechno nejlepší, obě sportovní centra se dohodla. Po onemocnění Rudy Černého teď na Julisce nemáme vicebojařského trenéra, jiné cesty nebylo," říká šéftrenér atletů z Julisky Jiří Šimice. 

Ve skupině trenérského barda Rudolfa Černého, který před lety přivedl ke světovým medailím včetně olympijského zlata z Pekingu Barboru Špotákovou, byli také talentovaní oštěpaři Petra Andrejsková a Jan Kubeš. "Ti na Julisce zůstávají, ujal se jich bývalý oštěpař Petr Bělunek," přiblížil Šimice, který věří, že se na Dukle brzy vytvoří nová skupina mladých vícebojařů. "Taková tady vždycky byla, je to tradice."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!