12. června 2011 13:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Dvě děsivé havárie poznamenaly Le Mans

Allan McNish | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Allan McNish | foto: ČTK

LE MANS Pro obhájce prvenství ve slavném vytrvalostním automobilovém závodu 24 hodin Le Mans skončil letošní ročník zhruba hodinu před sobotní půlnocí. Němec Mike Rockenfeller s prototypem Audi havaroval v osmé hodině závodu na rovince po kolizi s pomalejším ferrari a svůj stroj při nárazu do ochranné bariéry zcela zničil.

Podle šéfa Audi Wolfganga Ullricha vystoupil sedmadvacetiletý jezdec z vozu po svých, podrobnosti o jeho zdravotním stavu nejsou známy. Rockenfeller, jenž obhajoval vítězství v posádce s krajanem Timem Bernhardem a Francouzem Romainem Dumasem, jel před nehodou na druhém místě celkového pořadí.

Favorizovaný tým přišel během soboty hned o dva své prototypy. Už v patnáctém kole ošklivě havaroval dvojnásobný vítěz 24 hodin Le Mans Skot Allan McNish, který rovněž při snaze předjet ferrari rozbil vůz o bariéru, která ho zastavila těsně před stojícími fotografy a traťovými komisaři.

Bouračka Allana McNishe

Přesto Audi bojuje o další triumf. Zhruba čtyři hodiny před koncem závodu svádí zbývající posádka Marcel Fässler, André Lotterer a Benoit Tréluyer boj o prvenství s peugeotem, v němž se střídá trojice Sébastien Bourdais, Simon Pagenaud a Pedro Lamy. Po 291 kolech vedlo audi o více než minutu.

Jediný český účastník závodu Jan Charouz je s kolegy z týmu OAK Racing s vozem Pescarolo-Judd BMW na průběžné čtvrté pozici ve třídě LMP2. Charouz usedl do prototypu po desáté hodině večer, ale moc si nezazávodil. Krátce nato došlo k Rockenfellerově nehodě, takže český pilot pak dvě hodiny kroužil ve volném tempu za zpomalovacím vozem.

Rockenfellerova nehoda

"Na zpomalovací vůz mám letos opravdu štěstí. Myslím si, že jsem toho za ním odjel více než v ostrém tempu," uvedl Charouz na svém webu. "Navíc když se člověk plně nesoustředí na výkon a stále ucucává pití, potřebuje pak na záchod. Z tohoto pohledu si to moc neužívám. K tomu nám odešel elektronický pomocník při řazení, a tak při každém přeřazení musím ubírat plyn a vymačkávat spojku," dodal.

Znovu na něj přišla řada ráno v půl sedmé. "Ráno nastává největší krize. Jel jsem zcela na hraně, abych udržel koncentraci na maximum. Průběžný výsledek není špatný, ale byl bych raději výše. Doufám, že se posuneme na stupně vítězů. Máme však pomalejší auto než soupeři před námi," uvedl Charouz. Závod skončí v 15 hodin.

ČTK