1. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Extrémní hra na babu jako sport? ‚Dětské blbnutí‘ má i vlastní šampionát

Hra na babu v moderním podání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hra na babu v moderním podání. | foto: Danidevaux.com

PRAHA Asi každý si v dětství vyzkoušel oblíbenou hru na babu. Hodně dětí i dospělých našlo zalíbení v různých prolézačkách. Britové Christana a jeho syna Damiena Devauxe napadlo obě zábavy spojit dohromady. A zdá se, že jejich nápad má stále více fanoušků…

Už v roce 2009 dvojici napadlo trochu posunout vlastní blbnutí na zahradě v britském Windsoru, kde měli za překážky různé koše a lavičky.

„Je to vlastně hra na babu s parkurem,“ řekl pro Newsweek starší z dvojice. O pět let později si nechali svůj nápad patentovat a ještě téhož léta uspořádali pod hlavičkou WCT (World Chase Tag) první závody. Nejdříve venku, poté v tělocvičnách, aby následně vytvořili první fungující kurz.

V roce 2016 se uskutečnilo první mistrovství světa, letos 9. září se v londýnském York Hall uskuteční už třetí šampionát.

„Musíš být všestranný. Nestačí ti jen postřeh a být rychlý. Potřebuješ i hbitost. A také chytrost,“ svěřil se James Kirsop Maine, jeden z dvojnásobných šampionů WCT v soutěži čtyřčlenných týmů.

Ta je jednou ze čtyř formátů zápolení, ve kterých se udělují body za to, že dáte soupeři babu, nebo případně vydržíte vymezený časový úsek bez toho, aniž byste ji od soupeře dostali. Bod dolů je za to, když vypadnete z vymezeného hřiště, babu pak můžete soupeři dát pouze rukou, ovšem na jakoukoliv část těla.

Prvním je „multiplayer“, ve kterém soupeří až šestičlenné týmy. Ty soutěží na 10 nebo 16 kol po dvaceti sekundách, kdy se zástupci týmů v poli libovolně střídají. Vítězí ten tým, který získá více bodů.

Dalším je bitva jeden na jednoho, kdy je opět čas na kolo 20 vteřin. Vítězí ten z dvojice, který jako první dosáhne deseti bodů s tím, že musí vyhrát o dva body.

V čtyřčlenných týmových závodech se závodí ve 40vteřinových kolech s tím, že pokaždé musí být na placu jiný člen týmu. Ten, který dá babu nejrychleji, vítězí.

Jako čtvrtý formát je ten, kdy spolu soupeři opět dvojice, ale body udělují za úhyby, nikoliv za předání baby.

Hra na babu v moderním podání.
Hra na babu v moderním podání.

„Máme hráče na všech kontinentech,“ usmívá se Damien Devaux. Dle oficiálních stránek také v Česku. „Chtěli bychom se postupně dostat k tomu, že budeme mít kontinentální šampionáty v Americe, Asii a Evropě a vítězné týmy se pak kvalifikují na mistrovství světa,“ zasní se jeho otec.

21.června 2018 v 17:06, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 19:54

Chase 46 - @ValentinParkour v @Nabil_Hadim WCT T-shirts for sale from 1st July 2018 on @Indiegogo (Link in bio) #worldchasetag #chasetag #WCT3 #TagYoureIt #crowdfunding #flightclub #keepchasing #dontgetcaught #onnit #fullreptile #チェイスタグ #tag #chase #tagthemovie #parkour https://t.co/BnVp0QBdL7

Jak ale ukázali před devíti lety, s dobrým nápadem lze i sny přetavit ve skutečnost. Už nyní videa z jejich sportu zhlédlo na sociálních sítích přes 100 milionů uživatelů a zmínka se objevila na prestižních webech v čele se CNN, ESPN a BBC.

Zajímavostí budiž, že v těchto dnech jde do kin film Tag („Máš ji“), který je sice inspirován jiným příběhem, přesto už nyní některé weby WCT a snímek spojují dohromady.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz