Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Hold basketbalovým šampionům z roku 1946. Film Zlatý podraz míří do kin

Sport

  15:33
PRAHA - Snímek Zlatý podraz režiséra Radima Špačka představuje na základě skutečných událostí a postav příběh československých basketbalových šampionů a mistrů Evropy z roku 1946. Film je příspěvkem ke 100. výročí republiky a vzdává hold československým sportovcům, kteří v minulosti prokázali svoji odvahu. Na dnešním novinářském promítání to společně s realizačním týmem sdělil režisér Špaček.

Senzační vítězové evropského šampionátu v roce 1946 v Ženevě. Snímek Zlatý podraz (2018). Režie: Radim Špaček. foto: FALCON/BUC-FILM - Patrik Nguyen

OBRAZEM: Zlatý podraz. Basketbalový zázrak se konal nacistům i StB navzdory

„Příběh československých basketbalistů ve Zlatém podrazu slouží k popisu toho, s jakými problémy se tehdejší mladí lidé potýkali, jak jim nejprve nacistický a posléze i komunistický režim bránily v rozletu. A jak se museli těžce rozhodovat, pokud si chtěli zachovat svou čest,“ uvedl Špaček.

„Ten film měl od začátku ambici být velice důležitou součástí oslav sta let, republiky, sta let země, kde jsme doma,“ dodal novinář Jakub Bažant, který je jedním ze trojice scénáristů. Doplnili ho Kristina Nedvědová a Jiří Závozda, který podle Špačka stojí za zrodem námětu.

Trailer filmu:

Film začíná v roce 1938 a sleduje osudy mladých československých basketbalistů, kteří pod vedením trenéra Jaroslava Valenty a posléze jednoho z hráčů Františka Prokeše získali titul na prvním poválečném Mistrovství světa v Ženevě. Snímek přibližuje nejen osobní problémy a lásky hráčů, na pozadí vývoje v době nástupu komunismu ale především představuje komplikace a změny poměrů v československém sportu, kterým tým musel čelit, a to včetně dramatického souboje se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži v roce 1951.

Italský tým v čele s trenérem, kterého hraje asistent české reprezentace Petr...
Natáčení filmu z basketbalového prostřední Zlatý podraz. Na snímku Jiří Welsch.

Do hlavní dvojice obsadil Špaček mladého herce Filipa Březinu, pro kterého byla role Františka první velkým hereckým počinem, a polskou herečku Patrycji Volny známou z filmu Přes kosti mrtvých režisérky Agnieszky Hollandové. Duo doplnil Zdeněk Piškula, Simona Lewandowská, Stanislav Majer či Alena Mihulová. Za kameru usedl držitel mnoha českých lvů Vladimír Smutný, který stojí za vznikem filmů, jako je Kolja či Vratné lahve.

Režisér Radim Špaček získal v minulosti řadu filmových ocenění. Za film Pouta obdržel pět Českých lvů, pět Cen České filmové kritiky a řadu mezinárodních ocenění. Je také režisérem televizního seriálu Svět pod hlavou, za který má rovněž sošku lva. Je oceňovaným dokumentaristou.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat