Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Hold basketbalovým šampionům z roku 1946. Film Zlatý podraz míří do kin

Senzační vítězové evropského šampionátu v roce 1946 v Ženevě. Snímek Zlatý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senzační vítězové evropského šampionátu v roce 1946 v Ženevě. Snímek Zlatý... | foto: FALCON/BUC-FILM - Patrik Nguyen

PRAHA Snímek Zlatý podraz režiséra Radima Špačka představuje na základě skutečných událostí a postav příběh československých basketbalových šampionů a mistrů Evropy z roku 1946. Film je příspěvkem ke 100. výročí republiky a vzdává hold československým sportovcům, kteří v minulosti prokázali svoji odvahu. Na dnešním novinářském promítání to společně s realizačním týmem sdělil režisér Špaček.

OBRAZEM: Zlatý podraz. Basketbalový zázrak se konal nacistům i StB navzdory

„Příběh československých basketbalistů ve Zlatém podrazu slouží k popisu toho, s jakými problémy se tehdejší mladí lidé potýkali, jak jim nejprve nacistický a posléze i komunistický režim bránily v rozletu. A jak se museli těžce rozhodovat, pokud si chtěli zachovat svou čest,“ uvedl Špaček.

„Ten film měl od začátku ambici být velice důležitou součástí oslav sta let, republiky, sta let země, kde jsme doma,“ dodal novinář Jakub Bažant, který je jedním ze trojice scénáristů. Doplnili ho Kristina Nedvědová a Jiří Závozda, který podle Špačka stojí za zrodem námětu.

Trailer filmu:

Film začíná v roce 1938 a sleduje osudy mladých československých basketbalistů, kteří pod vedením trenéra Jaroslava Valenty a posléze jednoho z hráčů Františka Prokeše získali titul na prvním poválečném Mistrovství světa v Ženevě. Snímek přibližuje nejen osobní problémy a lásky hráčů, na pozadí vývoje v době nástupu komunismu ale především představuje komplikace a změny poměrů v československém sportu, kterým tým musel čelit, a to včetně dramatického souboje se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži v roce 1951.

Italský tým v čele s trenérem, kterého hraje asistent české reprezentace Petr...
Natáčení filmu z basketbalového prostřední Zlatý podraz. Na snímku Jiří Welsch.

Do hlavní dvojice obsadil Špaček mladého herce Filipa Březinu, pro kterého byla role Františka první velkým hereckým počinem, a polskou herečku Patrycji Volny známou z filmu Přes kosti mrtvých režisérky Agnieszky Hollandové. Duo doplnil Zdeněk Piškula, Simona Lewandowská, Stanislav Majer či Alena Mihulová. Za kameru usedl držitel mnoha českých lvů Vladimír Smutný, který stojí za vznikem filmů, jako je Kolja či Vratné lahve.

Režisér Radim Špaček získal v minulosti řadu filmových ocenění. Za film Pouta obdržel pět Českých lvů, pět Cen České filmové kritiky a řadu mezinárodních ocenění. Je také režisérem televizního seriálu Svět pod hlavou, za který má rovněž sošku lva. Je oceňovaným dokumentaristou.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...