Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Nechutné. Čečenský vůdce Kadyrov oslavil narozeniny MMA zápasy dětí bez chráničů

Sport

  12:05aktualizováno  14:38
GROZNYJ - Velkou vlnu nevole na východ od našich hranic způsobily středeční oslavy 40. narozenin čečenského vůdce Ramzana Kadyrova v Grozném. Milovník bojových sportů a sám bývalý boxer uspořádal na svoji počet „galavečer“, na kterém se ale neprali jen elitní bojovníci, ale také desetiletí i mladší kluci. Bez helem a chráničů. Akci zkritizoval i Kreml.

Slavící Achmed Kadyrov. foto: youtube.com

Hala potemněla, rozezní se hlasitá hudba, tribuny naplněné tisícovkami fanoušků bouří stejně jako čestná lóže, ve které sedí čerstvě čtyřicetiletý Ramzan Kadyrov. Jenže po schodech dolů k oktagonu nekráčí urostlý a zkušený bojovník, ale pouze jeho desetiletý syn Achmad. Stejně tak má nástup hodný profesionála i jeho protivník Damir Ševhuževy. Oba mají pouze ochranné tréninkové MMA rukavice.

Gong, akce, zápas těchto dvou mladíků končí po pár vteřinách triumfem prvně jmenovaného (jak překvapivé) po tvrdém úderu na spodek. Přichází na řadu vyhlášení vítězů, společné foto, pás. A potlesk dospělých davů, včetně hrdého otce v čestné lóži.

Podobné je to i v dalších duelech, ve dvou z nich vystoupí mladší Achmedovi sourozenci Eli a Adam.

Zápasy MMA jsou často přirovnávany ke gladiátorským bitvám v římském Koloseu. Tady do sebe zapadalo po této stránce všechno výše popsané. Až na dětské bojovníky. Až po nich přišli na řadu dospělí.

„Bylo to nechutné a nepřijatelné. Nevím, jak to chtějí zdůvodnit, ale tohle nemůže nic omluvit. Byli tam malí kluci, často i osmiletí, a šli do sebe jako dospělí. Je opravdu tak důležité slavit něčí narozeniny podobným způsobem? Na úkor zdraví malých dětí?“ tvrdě odsoudil akci legendární ruský bijec MMA Fjodor Jemeljanenko.

Ani video, které uniklo na sociální sítě, příliš chvály a pozitivních ohlasů nezískalo. Obecně totiž platí, že děti mladší deset let v oktagonu nezápasí (Jemeljanenko mluví o věkové hranici 12 let) a ve všech bojových sportech – MMA nevyjímaje – pak takto mladí „bojovníci“ zápasí s chrániči nohou, rukou a hlavně hlavy v podobě helmy.

Navíc často končí podobné souboje remízou, v tomto věku jde především o komplexní sportovní průpravu dětí, nikoliv o vybití a podněcování agresivity, kvůli níž mají bojové sporty ještě stále u dospělých daleko větší oblibu, než díky technice či taktice soupeřů.

„Jednalo se o exhibiční zápasy, ve kterých děti ukázaly jen to, co dělají běžně. Nemůže být řeč o žádné krutosti, kluci ukázali jen to, že jsou skutečnými válečníky a muži. V zápasech nebyla žádná krev, nedošlo na žádná vážná zranění. Nechceme děti vychovávat v nějakém filmu a vakuu, chceme jim dávat pozitivní příklady. Vše bylo dle schválených pravidel,“ řekl ruským médiím zástupce pořádající agentury Timu Dugazajev.

Putinův mluvčí zápasy odsoudil

Za oblíbence ruského prezidenta Vladimira Putina se postavil i jeden z členů Státní dumy Igor Lebeběv: „Na tom večeru nevidím nic špatného, je to stejné, jako kdyby soutěžili ve fotbale, hokeji, plavání a dalších sportech. Nešlo tam o krev a násilí. Myslím, že bychom naopak měli ocenit, že se v Čečensku takto věnují sportovní výchově dětí.“

Turnaj v Grozném ale vyvolal podrážděnou reakci Kremlu. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek prohlásil, že „knokautování dítěte v přímém přenosu“ by měly vyšetřit nadřízené orgány. Kadyrova jako organizátora pochybné akce ale přímo nejmenoval.

Dle náměstka ruského ministra sportu Pava Kolobkova se bude jeho úřad tímto večerem zabývat. „Budeme to řešit, už jsme si vyžádali podklady a všechny informace,“ řekl ruským médiím Kolobkov, dříve elitní ruský šermíř.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat