Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Lomačenko ponížil velkého knockoutéra Walterse. Ten zbaběle utekl z boje

Sport

  6:36
LAS VEGAS/PRAHA - Měl to být zápas, na který se těšila velká část fanoušků. Ovšem stejně jako o týden dříve ze souboje André Ward vs. Sergej Kovaljov, i duel Vasil Lomačenko vs. Nicholas Walters zanechal mezi fanoušky i experty značnou pachuť.

Vasil Lomačenko slaví se svým titulem mistra světa WBO v super pérové váze. foto: ČTK/AP

Z velkého boje nebezpečného knockoutéra s excelentním technikem se totiž stala jednoznačná záležitost. Lomačenko duelu po volnějším rozjezdu jasně dominoval a jeho soupeř do osmého kola už odmítl nastoupit.

Muž, který prohlašoval, jakým je bojovníkem, válečníkem a knockoutérem, duel jednoduše zabalil. A následně to ani příliš neskrýval. „Sedmé kolo jsem se snažil hlavně přežít. Trefil mě několika hodně dobrými údery, neměl jsem protizbraň. Byl bych hlupák, pokud bych pokračoval,“ řekl s odstupem novinářům.

Za svůj krok si ale vysloužil daleko ostřejší slova, než ta o hlupákovi. „Pro mě jako bojovník skončil. Před zápasem se chvástal a pak duel zabalí?“ rýpl si do něj i Lomačenko, promotér Bob Arum, pro kterého to byl jubilejní 2000. galavečer přidal: „Nepřekvapilo mě to. Prostě se ochránil před tím, co by následovalo – knockout.“

Ukrajinský přízrak s odstupem několika hodin ale už poněkud smířlivěji dodal: „Byl za mnou v šatně, choval se slušně, jako gentleman. Vysvětlil mi všechny své pohnutky, proč se rozhodl tak, jak se rozhodl. Nechci o něm mluvit negativně a špatně, tančit na jeho hrobu. To není třeba.“

Zatímco Lomačenko našel nakonec pro Walterse slova pochopení, čísla pak vyznívají až brutálně v jeho neprospěch. Dvojnásobný olympijský vítěz zasáhl 114 úderů ze 437, Jamajčan pak pouhých 49 z 264! Poslední odboxované, tedy sedmé kolo? 30 přesných zásahů z 90 pro Ukrajince, 5 ze 34 pro jeho soupeře, považovaného za nejobávanějšího boxera pérové a super pérové váhy.

„To nejsou výmluvy, ale rok jsem neboxoval, musel shazovat do váhy, byl aktivnější, já se ho nedokázal vůbec dotknout, v sedmém kole to bylo z mé strany hodně špatné, je to dobrý bojovník,“ pokračoval v depresivním tónu totálně zlomený třicetiletý Walters přezdívaný „Axe Man“.

Zatímco muž, který posadil na zadek Vika Darčinjana i Nonita Donaireho, věšel hlavu a třeba i od zámořských respektovaných novinářů si vysloužil přízviska jako „hanebné“, „ubohé“ či „srab“, jeho přemožitel mohl pomalu plánovat další velké zápasy.

Velké zápasy, po kterých tak moc touží. Který jen úplně nej? Ano, duel s dalším fenomenálním levorukým bijcem a legendou tohoto sportu Mannym Pacquiaem (59-6-2, 38 KO). „Bylo by mi ctí, chovám k němu ten největší respekt,“ začal toto téma Lomačenko.

Poté ale dodal: „Byl bych hrdý, pokud bych dostal šanci se s ním utkat, ale záleží na váze. Momentálně nejsem připravený jít výše než na 135 liber (lehká váha), dnes večer jsem vstoupil do ringu se 136 librami,“ dodal možná nejlepší amatérský boxer všech dob přezdívaný pro svoji boxerskou dokonalost a eleganci „Hi-Tech“.

Pacquiao, mistr světa sedmi váhových divizí, by s tímto nejspíše problém neměl, je ale jasné, že se nejspíše rozehraje bitva o každou libru. Sám Filipínec přiznal, že do velterové váhy (147 liber) hodně dojídá a běžně se pohybuje na hranici 140 liber. Shazování do 135 liber by tak pro něj byla po osmi letech letech ve vyšších divizích novinka. S ohledem na věk (v prosinci mu bude 38 let) je pak otázkou, jak by na tento krok reagovalo jeho tělo.

„Myslím,že by se na hranici lehké váhy dokázal dostat. Pokud by šlo o duel s Lomačenkem, šli bychom do toho,“ vrátil na druhou stranu komplimenty kouč filipínského senátora Freddie Roach. A co na to muž nejpovolanější, tedy promotérská legenda Bob Arum?

„V tomto týdnu jsme naťukávali možnost odvety Mannyho s Floydem Mayweatherem, to je pro nás priorita. Pokud by na ni ale nedošlo, je tu Vasil. Ve druhé polovině příštího roku by na tento duel klidně mohlo dojít. Určitě to není nereálné,“ pronesl brzo pětaosmdesátiletý veterán světového boxu.

Ještě předtím by se mohla ukrajinská hvězda utkat s mexickým šampionem WBC v super pérové váze Franciskem Vargasem z Mexika, který letos v červnu v parádní bitvě remizoval s krajanem Orlandem Salidem, jedním ze dvou přemožitelů Vasila Lomačenka v součtu amatérského i profesionálního ringu. Dalšími variantami jsou právě Salido, nebo šampion WBO v lehké váze Terry Flanagan.

„Mým cílem je být nejlepším boxerem napříč vahami. Chci být jedničkou, chci ty největší bitvy,“ dodal osmadvacetiletý brilantní technik, který se s pouhými sedmi výhrami a jednou porážkou dokázal dostat na pozici jedničky super pérové váhy dle ratingu BoxRec.com.

Možnosti pro rok jej 2017 by jej ale klidně mohly nasměřovat k naplnění jeho cíle. A to možná ještě před završením deseti výher mezi profíky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!