Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: McLeod jako první zaběhl stovku pod 10 sekund a 110 metrů pod 13 sekund

Sport

  14:15
PRAHA - O tomto víkendu se v atletickém světě událo hned několik pozoruhodných výkonů. Hranice 10 sekund na stovce a 13 sekund na 110 metrech překážek byly poprvé pokořeny jedním člověkem - Jamajčane Omarem McLeodem. Keňan Eliud Kipchoge zase zaběhl druhý nejrychlejší maraton všech dob a Katařan Femi Ogunode vyrovnal vlastní asijský rekord.

Jamajský sprinter Omar McLeod foto: iaaf.org

Jamajčan Omar McLeod se stal prvním sprinterem v historii, který zaběhl hladkou stovku pod 10 sekund a 110 metrů překážek pod 13 sekund. Halový mistr světa z překážkářské šedesátky v sobotu na mítinku ve Fayetteville pokořil o setinu magickou desetisekundovou hranici v běhu na 100 metrů, na překážkové trati má od loňska osobní rekord 12,97.

K novému sprinterskému maximu mu pomohl vítr o maximální povolené síle dva metry za sekundu.

„Těžko uvěřit, že jsem pět let stovku neběžel a osobní rekord jsem měl 11,02,“ uvedl jednadvacetiletý McLeod na sociálních sítích.

Dosud nejblíže k pokoření obou milníků byl se svými osobními rekordy Američan Terrence Trammell. Trojnásobný vicemistr světa a dvojnásobný stříbrný medailista z olympijských her ve své hlavní disciplíně zaběhl stodesítku za 12,95, na hladké stovce se dostal nejlépe na 10,04.

Osm sekund od rekordu

Keňan Eliud Kipchoge obhájil prvenství v Londýnském maratonu v druhém nejlepším čase všech dob 2:03:05. Pouhých osm sekund ho dělilo od dva roky starého výkonu krajana Dennise Kimetta z Berlína.

Jednatřicetiletý Kipchoge se v historických tabulkách posunul ze šestého místa, osobní rekord si zlepšil o 55 sekund. Traťové maximum jiného krajana Wilsona Kipsanga z roku 2014 posunul bezmála o minutu a půl.

Špičkový čas se zrodil z jeho souboje s vítězem Newyorského maratonu a krajanem Stanleym Biwottem, který se časem 2:03:51 zařadil na šesté místo v tabulkách. Třetí Kenenisa Bekele z Etiopie přiběhl skoro o tři minuty později, světový rekordman Kimetto skončil až devátý (2:11:44).

Do čela letošních tabulek

Katarský sprinter Femi Ogunode se zkraje sezony zařadil na první místo světových tabulek v běhu na 100 metrů časem 9,91 sekundy. Nigerijský rodák jím v sobotu v americkém Gainsvilleu vyrovnal vlastní asijský rekord, který vytvořil vloni na kontinentálním šampionátu ve Wu-chanu.

Na dvojnásobné trati zaběhla na stejném mítinku maximum začínající olympijské sezony mistryně světa Dafne Schippersová. V mírném protivětru dosáhla nizozemská hvězda času 22,25 sekundy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat