Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO Ošklivý pád Vonnové. Strhla branku, soupeřky odvracely hlavu

Sport

  18:50
Aara - Američanka Lindsey Vonnová na svém posledním mistrovství světa medaili ze superobřího slalomu nezískala. Ženská rekordmanka v počtu vítězství ve Světovém poháru a mistryně světa v této disciplíně z roku 2009, která plánuje po šampionátu v Aare ukončit kariéru, v úvodní pasáži ošklivě upadla.

Lindsey Vonnová po pádu do ochranné sítě. foto: Reuters

Zlato z olympiády byla výjimka. Všem se omlouvám, rozbrečela se Ledecká

Z hrůzostrašně vypadajícího karambolu ale vyvázla bez vážnějších zranění, do cíle po několika minutách volně dojela na lyžích.

Čtyřiatřicetiletá Vonnová v úvodu tratě za terénní nerovností čelně trefila červenou branku. Vytrhla ji, praporek se jí zahákl za botu a po pádu hlavou napřed dojela po břiše až do ochranné sítě.

V cílovém prostoru vše vyděšeně sledovali diváci i vedoucí krajanka Mikaela Shiffrinová. K Vonnové přijeli zdravotníci, ale Američanka se po vyproštění ze sítě postavila, nasadila lyže a sjela sama sjezdovku dolů. Lyžařská legenda by tak v Aare mohla nastoupit do nedělního sjezdu.

„Teď mě bolí celé tělo, na obličeji mám modřiny,“ řekla Vonnová televizi ÖRF. „Bojovala jsem a snažila se dát do toho všechno, ale nefungovalo to. Hlava přesně ví, co má dělat, abych vyhrála, ale tělo už nespolupracuje,“ dodala sklesle lyžařka, jejíž kariéru poznamenaly problémy s koleny.

Navíc jí tentokrát nepřálo počasí. Slunce totiž během závodu zakryly mraky a některé lyžařky měly výrazně horší viditelnost. „Tu terénní vlnu jsem neviděla. Měla jsem špatné brýle,“ dodala Vonnová.

Lindsey Vonnová pózovala jen s lyžařskými hůlkami.
Lindsey Vonnová po pádu s úsměvem na tváří dokázala, že je v pořádku.

V neděli se nicméně chce znovu postavit na start, aby se definitivně s fanoušky rozloučila. Vítězka 82 závodů ve Světovém poháru nehodlá po MS pokračovat v útoku na absolutní rekord Švéda Ingemara Stenmarka, který vyhrál o čtyři závody více. Zdravotní stav jí už nedovoluje lyžovat tak, jak by chtěla.

„Kdyby mi chybělo jedno vítězství, tak bych možná pokračovala, ale v téhle chvíli si nemyslím, že bych mohla lyžovat tak, jak bych potřebovala k výhrám v závodech. Nemá pro mě cenu ruinovat si tělo kvůli pěti dalším triumfům,“ řekla Eurosportu před začátkem superobřího slalomu.

Autor: