Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Paže běžeckého fenoména Usaina Bolta objaly svět

Usain Bolt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt. | foto: Reprofoto

OSTRAVA To gesto bylo tak výrazné a originální, že nemohlo zapadnout. Když jamajský fenomenální sprinter Usain Bolt překonal v roce 2008 v Pekingu světový rekord v běhu na sto metrů, namířil své svalnaté paže k nebi. Vypadal docela jako dávní hrdinové typu Herkula, jejichž souhvězdí září na noční obloze. Jako antická socha, jen s tím rozdílem, že Bolt je z masa a kostí.

Podobně vloni v létě v Berlíně, kde na mistrovství světa znovu zlomil vlastní světový rekord. Gesto pažemi dramaticky změnilo Usainův život. Mezi lidmi se stalo natolik populární, že kdekoliv se sprinter objevil, fanoušci si přáli, aby ho předvedl. Podle statistik společnosti Puma zhruba 39 743 krát. Bezesporu vyčerpávající záležitost.

VIDEO S USAINEM BOLTEM:

Problém si žádal řešení. Trvalo to mnoho bezesných nocí a bylo potřeba překonat řadu technologických i jiných překážek, ale zdařilo se. Na svět se dostaly Boltovy paže, Bolt Arms. Unikátní vynález, který svět neviděl.

Žlutý pár Bolt Arms jsou cosi jako andělská křídla, která se připnou na ramena. "A teď budou dělat pózu za mě," okomentoval vynález usměvavý Bolt. Originální suvenýr se v limitované edici stal trhákem v zahraničí, k vidění bude u hostesek i v Ostravě na Zlaté tretře.

Usain Bolt

Narozen: 21.08.1986, Sherwod, Trelawny, Jamajka
Bydliště: Kingston, Jamajka
Disciplíny: 100 m, 200 m, štafeta 4x100 m
Trenér: Glen Mills
Slavná vítězství:
100 m, 200 m a štafeta 4x100 m - mistrovství světa v Berlíně 2009
100 m, 200 m a štafeta 4x100 m - olympiáda v Pekingu 2008
200 m - světové atletické finále v Soluni 2009
100 m - Reebok Grand Prix 2008
200 m - mistrovství světa mládeže 2003
200 m - mistrovství světa juniorů 2002
Světové rekordy: 100 m – 9,58 sekund (mistrovství světa v Berlíně 2009), 200 m – 19,19 sekund (mistrovství světa v Berlíně 2009), štafeta 4 x 100 m – 37,10 sekund (olympiáda v Pekingu 2008)

Na internetu se objevila a bleskově rozšířila řada videí založených na srovnání identických situací před vynálezem Bolt Arms a po něm. Například na jednom z videí si to Bolt šine po ulici a láduje se zmrzlinou, když vtom se k němu přižene parta dětí.

Ty se pochopitelně dožadují, aby jim ukázal své populární gesto. Usain tedy odloží na zem kelímek se zmrzlinou a zapózuje. Jenže toho hbitě využije pes, krerý se do davu vmísil, a sežere Boltovi všechnu zmrzlinu. Svá videa začali šířit i fanoušci po celém světě.

Po něm se ovšem tento příběh odvíjí radikálně jinak. Stejná situace, Bolt jde lážo plážo po ulici a pochutnává si na zmrzlině. K tomu má na ramenou pár žlutých Bolr Arms.

Jakmile se k němu přihasí dav dětí a dožadují se světoznámého gesta, Usain se jen lehce nahne a dál si vychutnává zmrzlinu. Děti jsou v sedmém nebi, ovšem pes jen mlsně zírá na kelímek zmrzliny. Ten drží Bolt dál ve svých rukou a pochutnává si. Pohoda, že?

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...