21. dubna 2010 11:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Podvod století na bostonském maratonu 'slaví' třicáté narozeniny

Podvodnici Rosie Ruizovou odvádí policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodnici Rosie Ruizovou odvádí policie. | foto: www.profimedia.cz

PRAHA Uběhlo už třicet let a mezi Američany je stále známější než jména právoplatných vítězů. Rosie Ruizová se v roce 1980 stala legendou Bostonského maratonu, i když ho vyhrála v té době nevídanou lstí.

Vynořila se odkudsi z čela závodníků, nadechla se k mocnému finiši a stala se první ženou, která 21. dubna 1980 proběhla cílem Bostonského maratonu. Rosie Ruizová se toho dne nesmazatelně zapsala do historie slavného běžeckého závodu.

Jako jeho největší ostuda...

Podvodnice Rosie Ruiz.

Do té doby úplně neznámá brunetka doběhla do cíle až podezřele čerstvá, oslavovala s celkovým vítězem Billem Rodgersem a obklopená novináři se nebránila slzám radosti. "Od rána jsem v sobě cítila velkou spoustu energie," smála se po solidním čase 2:34:28 rodačka z Havany.

V moderní době, kdy každou píď tratě obklopují televizní kamery, závodníci nosí kontrolní čipy a probíhají záchytnými body, je podvádění nemyslitelné. Tehdy však trvalo několik dní, než se přišlo na to, že Ruizová všechny napálila.

JAK VYPADAL BOSTONSKÝM MARATON V ROCE 1980:

Jednoduše se zaregistrovala do závodu a skočila na metro. Svezla se blíž k cíli, počkala na vedoucí hrozen běžců a pak se mezi ně vmísila. Místo 42 kilometrů běžela jen 1,6 kilometru, aby si užila svých pět minut slávy. Nikdo si tehdy nevšimnul právoplatné vítězky Bostonského maratonu Jacqueline Gareauové z Kanady ani Patti Lyonsové, která tenkrát překonala americký rekord.

Pochybnosti o výkonu Ruizové přitom panovaly hned od začátku. Nikdo ji na trati neviděl, nezachytila ji tam ani jediná kamera či fotoaparát. "Chtěla jsem se po týdnu přiznat sama," dušovala se podvodnice až ve chvíli, kdy několik lidí dosvědčilo, že ji spatřilo vběhnout na trať z davu kolem postávajících fanoušků.

Při pozdějším vyšetřování vyšlo najevo, že stejný trik použila i v kvalifikačním maratonu v New Yorku, který se uskutečnil o půl roku dřív. Nebyl to světoborný nápad, ale zafungoval jí na té nejvyšší sportovní úrovni.

Rosie Ruiz na tiskové konferenci.

"Rosiina lest" dodnes vyvolává úsměvy sportovních fanoušků po celém světě. List New York Times ji svého času přirovnal k legendárnímu banditovi Butchi Cassidimu, který na vykrádání bank a vlaků také nakonec doplatil.

Jenže zatímco vítězové Bostonského maratonu se mění a upadají v zapomnění, příběh Ruizové žije dál. A co dělá po třiceti letech naše hlavní hrdinka? Prý žije někde na Floridě, daleko od minulosti, ke které se už nikdy nehodlá vyjadřovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz