20. září 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO Slavil houpáním se na jedné ruce. Ondra potvrdil roli krále lezeckého světa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Adam Ondra znovu potvrdil, že je lezeckou extratřídou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Ondra znovu potvrdil, že je lezeckou extratřídou. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PAŘÍŽ/PRAHA Je nejlepším lezcem v současnosti a svou pozici potvrdil na mistrovství světa v Paříži v královské disciplině, lezení na obtížnost. Adam Ondra jako jediný dosáhl až na poslední chyt, navíc si během cesty dovolil i gesta pro diváky v zaplněné hale. Houpal se na jedné ruce a tou druhou pumpoval na znamení obhajoby světového titulu.

Třiadvacetiletý rodák z Brna v neděli potvrdil, že je ve své kategorii supertřída. Tam, kam ostatní měli potíže vůbec dolézt, tam se český mladík houpal jako opice, aby si ulevil jedné z rukou. Komentátor akce ho proto označil za nejlepšího lezce všech dob.

Navázal tak na sobotní druhé místo z boulderingu (lezení na několikametrových silově a technicky náročných lezeckých problémech bez jištění, s dopadem na matraci). Ze světových šampionátů má český lezec už osm cenných kovů, z toho tři zlaté.

Nejlepší český lezec Adam Ondra.
Adam Ondra během zdolávání La Dura Dura.

„Cítil jsem se tady dobře. Připravil jsem se dobře mentálně, je neuvěřitelné dosáhnout na top ve finále mistrovství světa,“ uvedl Ondra, který má kromě dvou titulů z MS v lezení na obtížnost také stříbro z roku 2009 a dva bronzy z let 2011 a 2012.

„Trénoval jsem hodně, abych tady uspěl. Při sobotním závodu jsem si dával za cíl moc neplýtvat silami,“ řekl v rozhovoru pro mezinárodní lezeckou federaci.

Světová lezecká jednička tak potvrdil svou roli, kterou bude nejspíš hájit i na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu. V premiéře lezení na olympiádě se budou rozdávat medaile za kombinaci zmíněných dvou disciplín a lezení na rychlost.

Podívejte se na show v podání Adama Ondry:

larJaroslav Šindelář
  • 1Diskuse