Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Události Tour? Pády a nenápadný vítěz

Tour de France

  16:23
PRAHA - Nejsledovanější sportovní událost letošního roku skončila. 98. ročník slavného cyklistického etapového závodu Tour de France ovládnul poprvé v historii jezdec z nejmenšího kontinentu planety - Australan Cadel Evans. To ovšem nebyl jediný z velkých momentů věhlasné "Staré dámy". Lidové noviny a server Lidovky.cz pro vás vybral čtyři nejzajímavější tématu právě skončeného svátku cyklistiky.

Johny Hoogerland. foto: Reuters

Až příliš mnoho pádů


Především v úvodu Tour se cyklisté zlobili na příliš nebezpečné úseky, po nichž museli šlapat. I proto se někdy více než o vítězích možná hovořilo o pádech. Doplatil na ně třeba lídr Kreuzigerovy stáje Astana Vinokurov, jenž si zlomil stehenní kost a poté oznámil konec kariéry. Velké vášně vyvolal především počin řidiče francouzské televize. Srazil dva cyklisty, přičemž Hoogerland se zle potrhal o ostnatý drát.

Bratři Schleckové promarnili šanci


Lucemburští bratři Andy a Fränk Schleckové si podali sice včera v Paříži na stupních vítězů ruce, nicméně na nejvyšší stupeň se museli dívat na Evanse. Zejména Andy Schleck párkrát prokázal, že jeho vrchařské umění je mimořádné. Zejména jeho sólový únik v královské etapě na Galibier doslova uchvátil.

Odborníci tvrdí, že Schleckové si měli počínat aktivněji už v Pyrenejích a možná i v prvních etapách v Alpách. Na vyhlášeného časovkáře Evanse k jejich smůle nedokázali v horách najet potřebné desítky vteřin či minut.

Příběh Alberta Contadora

Alberto Contador.
Vítěz posledních dvou ročníků Tour, Španěl Alberto Contador, se jako jeden z mála cyklistů odhodlal postavit se po vítězném Giru i na start Tour de France. Až na jednu výjimku se ale diváci jeho vyhlášených odvážných úniků v těžkých stoupáních nedočkali. V extrémní etapě na Galibier mu nedlouho před cílem totálně došly síly. O den později ale ožil a "udělal" další horskou etapu. Nicméně do vítězného konce své řádění v horách nedotáhl. I on přiznal, že po Giru nestačil dostatečně zregenerovat síly.

Náladu mu zcela jistě nepozvedly ani občasné ataky diváků, kteří mu dávali najevo, co si myslí o jeho nedořešeném dopingovém případu.

Jediný dopingový hříšník

Debaty na téma doping se vedly i při letošní Tour. V sítích dopingových komisařů ale uvízla jediná oběť – Rus Alexander Kolobněv. Předloňského vicemistra světa čeká nejspíš propuštění ze stáje Kaťuša a údajně i pokuta ve výši v přepočtu 70 milionů korun.

Král Evans

Cadel Evans (vlevo), vítěz Tour a druhý Andy Schleck v poslední etapě
Nikam se v horách zbytečně netlačil, snažil se situaci kontrolovat, a když bylo zapotřebí, v pravou chvíli zabral. Sice vyhrál jen jednu (čtvrtou) etapu, ale za svoji vyrovnanost výkonů a excelentní časovku si korunovaci zcela jistě zasloužil.

Autoři: ,