Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Vítr odnášel kola i závodníky. Populární závod byl proto zrušen

Sport

  16:00
KAPSKÉ MĚSTO - Na start Cape Town Cycle Tour se v neděli chystalo 35 tisíc cyklistů. Všichni si totiž brali za čest zúčastnit se 40. ročníků nejmasovějšího závodu na světě. Vítr v Kapském Městě však nabíral takové síly, že cyklistům odnášel kola a oni sami měli co dělat, aby je nestrhl sebou. Pořadatelé proto i kvůli požáru poblíž tratě neměli jinou možnost než závod zrušit.

Vítr zvedal kola závodníků do vzduchu. Ti si s ním nedokázali poradit. foto: Twitter

„Dnešní ráno před nás postavilo řadu výzev. Rychlost větru byla výrazně vyšší, než se předpokládalo,“ napsal na facebookový tiskový mluvčí závodu David Bellairs.

„V kombinaci s velkým požárem a rizikem protestních akcí na trati to byly faktory, proč jsme se rozhodli letošní ročník zrušit,“ doplnil.

A nikdo se nemohl divit, vždyť cyklistům nešlo nasednout na kolo. Kdykoliv se o to pokusili, vítr je srazil k zemi a nebo jim nedovolil jet na žádný směr. Jeho rychlost totiž přesahovala 100 kilometrů za hodinu.

A to se ještě museli pořadatelé vypořádat s požáry kolem trati a také faktem, že kvůli očekáváným protestům zkrátili trať ze 109 kilometrů na pouhých sedmdesát osm.

„Naši prioritou bude vždycky bezpečnost všech závodníků. Na startu, trati i v cíli v Chapman Peak bylo velké riziko zranění nebo i úmrtí,“ doplnil Bellairs.

Bez náhrady tak byl zrušen vůbec největší amatérský závod svého druhu na světě.

Autor: