Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Vyloučili Sagana z Tour oprávněně? Většina cyklistů i expertů nesouhlasí

Mark Cavendish dojíždí do cíle 4. etapy Tour de France 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Cavendish dojíždí do cíle 4. etapy Tour de France 2017. | foto: ČTK/AP

VITTEL (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) Peter Sagan byl v úterý kvůli kolizi s Markem Cavendishem vyloučen z Tour de France. Nepomohla mu ani následná odvolaní u vedení závodu a Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS).

Byl to doslova šok. Mezinárodní cyklistická unie potrestala slovenského jezdce Petra Sagana vyloučením ze „Staré dámy“ za to, že při spurtu v závěru 4. etapy srazil loktem britského jezdce do bariéry. A rázem se vyrojilo tolik otázek.

Byl Sagan skutečně vinen tak, aby byl vyhozen ze závodu?

„Tady se není o čem bavit,“ byl po úterním incidentu přesvědčen mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout. Přiklonil se tak k rozhodnutí svých kolegů, kteří dvě hodiny po 4. etapě Sagana z Tour vyloučili.

Zato mezi současnými i bývalými cyklisty a novináři panuje většinou názor úplně opačný. Například André Greipel sice okamžitě po etapě řekl, že Sagan už není jeho kamarád, když ale zhlédl spurt ze záznamu, Slovákovi se omlouval.

Také Jens Voigt, bývalý závodník a nyní komentátor společnosti NBC, soudí: „Byl to normální incident ve spurtu, kterých je v každé etapě spoustu. Měl dostat penalizaci, měli mu vzít body v soutěži o zelený dres, ale poslat ho domů? Ne!“

Byla to Saganova chyba?

Nejpalčivější otázka ze všech. Byl skutečně viníkem celé nehody, nebo je jen obětním beránkem? Na první pohled lze Sagana za vystrčený loket jednoduše odsoudit. Na ten druhý už těžko. Žádný dostupný záběr totiž neprokázal, jestli se Cavendishe během spurtu loktem vůbec dotkl. Byl to naopak britský spurtér, kdo se neměl podél bariéry, kde pro dalšího cyklistu už nebylo místo, cpát před Sagana a narážet mu hlavou do ramene.

Zraněný Mark Cavendish míří do cíle 4. etapy Tour de France 2017.
Vítěz 4. etapy Tour de France 2017 Arnaud Demare se následně převlékl také do...

„Šlo o riskantní tah. Mohl to být nejkrásnější spurt celého ročníku, jenže skončilo to takhle. Ale oni jsou spurteři. Když vidí malou mezeru, vjedou do ní. Raději spadnou, než aby prohráli,“ vysvětluje Voigt.

Dalo se karambolu zabránit?

Ano, vlastně jednoduše. Vše totiž začalo u vítězného Arnauda Démara, který jako první změnil směr, když těsně před Saganem a Nacerem Bouhannim (kterého téměř srazil z kola) vyjel doleva. „Ale to nikdo neřešil, protože Cavendishův pád byl vidět víc,“ říká Voigt. Stačilo tedy, kdyby si všichni cyklisté drželi svou stopu, zbytečně nevybočovali a Cavendish se necpal do mezery, kde neměl co dělat. Ovšem takových ukázkových spurtů je v sezoně pomálu.

Kdy byl na Tour takhle přísný trest uplatněn naposledy?

V posledních letech došlo k několika vyloučením velkých jmen z prestižních etapových závodů.

Vincenzo Nibali skončil na Vueltě 2015 poté, co se nechal potáhnout autem. To samé letos potkalo domácího miláčka Romaina Bardeta na Paříž–Nice. Španělská Grand Tour skončila roku 2014 i pro Ivana Rovného a Gianluku Brambillu po jejich fackované během etapy.

Ale vyloučení sprintera na Tour za nebezpečný spurt? Naposledy takhle dopadl Mark Renshaw, mimochodem vrchní rozjížděč Marka Cavendishe, když v dojezdu 11. etapy ročníku 2010 hlavou několikrát do ramene udeřil Juliana Deana.

Co Tour bez Sagana ztrácí?

V prvé řadě největší osobnost světové cyklistiky a showmana, kterého milovali fanoušci po celém světě a kvůli kterému mnozí do Francie jezdili či přenosy sledovali.

Ne, to není přehnané prohlášení. „Je prvním mistrem světa, který byl z Tour vyloučen. To je, jako kdyby argentinský národní tým vykopl Lionela Messiho. Když se sto fanoušků na Tour zeptáte, jestli ho znají, všichni vám řeknou, že ano,“ říká Voigt.

O co vyloučením přišel Sagan?

O unikátní příležitost. Mohl být po Eriku Zabelovi druhým cyklistou ve 104leté historii závodu, který by šestkrát za sebou získal zelený dres v bodovací soutěži. Vzhledem k trase letošní Tour mohl navíc útočit na sté vítězství v profesionální kariéře (má jich 96). O tyto možnosti vyloučením přišel. A samozřejmě taky o peníze, slávu, sympatie a zhruba tři tisíce kilometrů, které by napříč Francií musel ještě ujet.

Zachránil by ho Oleg Tiňkov?

„Je mi to líto, Petře. Ale vyloučili tě proto, že jsem z cyklistiky odešel. Nikdy bych nedopustil, aby se tohle stalo,“ napsal na svůj Instagram (s notnou dávkou ironie?) Oleg Tiňkov, majitel loni zaniklé stáje Tinkoff, za kterou Sagan dva roky jezdil. Jestli by ruský magnát vyloučení mistra světa skutečně zabránil? Těžko.

Pokusí se nyní Sagan zapsat do historie MS a sprintersky ovládnout Vueltu?

Obojí je velmi pravděpodobné. Ve Španělsku může Sagan vítězit v hromadných dojezdech i v kopcovitých etapách. V Norsku se pak může znovu zapsat mezi legendy. Pokud získá třetí duhový trikot v řadě, stane se prvním cyklistou, kterému se něco takového povede.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...